
Ponad 40 proc. dwulatków w Polsce regularnie korzysta z internetu – wynika z badań Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Już 80 proc. dzieci w wieku 9-17 lat robi to codziennie.
Korzystanie z internetu wpływa na funkcjonowanie poznawcze i społeczne człowieka. Może wywoływać znaczące i długotrwałe zmiany w mózgu. Częste...
zobacz więcej
Eksperci wskazują, że do drugiego roku życia dziecko nie powinno mieć żadnej styczności z urządzeniami ekranowymi. Dla dzieci powyżej 2. roku życia dopuszczalna norma to 15 minut dziennie, dla starszych – niewiele ponad 30 minut.
W raporcie wskazano, że kontakt najmłodszych dzieci z elektroniką to z początku przede wszystkim bajki, a później gry, aplikacje oraz internet.
W sieci na najmłodszych czyha wiele zagrożeń, którym rodzice powinni zapobiegać, jak m.in. cyberprzemoc. Jedna piąta badanych potwierdziło, że doświadczyło w internecie poniżania lub ośmieszania, a jedna trzecia przyznała, że była wyzywana. 57 proc. dzieci doświadczyło przemocy rówieśniczej w sieci.
Co ósmy nastolatek przyznaje, że w internecie rozpowszechniano kompromitujące go materiały. 11 proc. wskazuje, że doświadczyło w sieci szantażu. Co zatrważające, 23 proc. nastolatków przyznaje, że spotkało się z obcą osobą dorosłą, poznaną przez internet, a 29 proc. z nich nie poinformowało o tym fakcie nikogo.