RAPORT

Wojna na Ukrainie

Internet zamiast smoczka. Już niemal co drugi dwulatek jest online

Rodzice najczęściej nie wiedzą, ile czasu ich dzieci spędzają w internecie (fot. Pixabay/Andi Graf)
Rodzice najczęściej nie wiedzą, ile czasu ich dzieci spędzają w internecie (fot. Pixabay/Andi Graf)

Ponad 40 proc. dwulatków w Polsce regularnie korzysta z internetu – wynika z badań Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Już 80 proc. dzieci w wieku 9-17 lat robi to codziennie.

Naukowcy ostrzegają: Internet może wywoływać zmiany w funkcjonowaniu mózgu

Korzystanie z internetu wpływa na funkcjonowanie poznawcze i społeczne człowieka. Może wywoływać znaczące i długotrwałe zmiany w mózgu. Częste...

zobacz więcej

Eksperci wskazują, że do drugiego roku życia dziecko nie powinno mieć żadnej styczności z urządzeniami ekranowymi. Dla dzieci powyżej 2. roku życia dopuszczalna norma to 15 minut dziennie, dla starszych – niewiele ponad 30 minut.

W raporcie wskazano, że kontakt najmłodszych dzieci z elektroniką to z początku przede wszystkim bajki, a później gry, aplikacje oraz internet.

W sieci na najmłodszych czyha wiele zagrożeń, którym rodzice powinni zapobiegać, jak m.in. cyberprzemoc. Jedna piąta badanych potwierdziło, że doświadczyło w internecie poniżania lub ośmieszania, a jedna trzecia przyznała, że była wyzywana. 57 proc. dzieci doświadczyło przemocy rówieśniczej w sieci.

Co ósmy nastolatek przyznaje, że w internecie rozpowszechniano kompromitujące go materiały. 11 proc. wskazuje, że doświadczyło w sieci szantażu. Co zatrważające, 23 proc. nastolatków przyznaje, że spotkało się z obcą osobą dorosłą, poznaną przez internet, a 29 proc. z nich nie poinformowało o tym fakcie nikogo.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że rodzice najczęściej nie wiedzą, ile czasu ich dzieci spędzają w internecie ani nie kontrolują treści, z jakich korzystają. Przekonują również, że rodzice powinni ustalać zasady korzystania z internetu i zaproponować dziecku inne atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu. Ważne, by rodzice zwracali uwagę na niepokojące zmiany w zachowaniu pociech.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej