RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kolejne kłopoty Snowdena. Został pozwany za książkę

Edward Snowden otrzymał azyl w Rosji (fot. PAP/EPA/GLENN GREENWALD / LAURA POITRAS / THE GUARDIAN HANDOUT)

Stany Zjednoczone pozwały Edwarda Snowdena w związku z publikacją jego książki – poinformował Departament Sprawiedliwości USA. Snowden, były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i CIA ujawnił masową inwigilację prowadzoną przez tę amerykańską instytucję rządową.

Rosja rozważa oddanie USA Snowdena. Donald Trump sugerował, że „zdrajcę” należy zabić

Rosja ma rozważać przekazanie USA Edwarda Snowdena, poszukiwanego pod zarzutem ujawniania tajemnic państwowych – podała telewizja NBC. Powołując...

zobacz więcej

Wspomnienia zatytułowane „Permanent record” (ang. Ciągły zapis) ukazały się we wtorek. Zdaniem resortu sprawiedliwości Snowden złamał prawo, ponieważ opublikował książkę, choć podpisał z NSA i CIA umowy o zachowaniu poufności – wyjaśnia dziennik „USA Today”.

Ponadto Snowden nie przedstawił agencjom treści książki przed jej opublikowaniem oraz występował publicznie omawiając, w ramach promocji tomu, sprawy dotyczące działań wywiadu. Resort nie zabiega jednak o wstrzymanie dystrybucji książki, która została wydana jednocześnie w ponad 20 krajach.

Po ujawnieniu w 2013 roku informacji o inwigilacji prowadzonej przez NSA Snowden uciekł z kraju, został oskarżony w USA o szpiegostwo i schronił się w Rosji, gdzie uzyskał azyl polityczny i prawo stałego pobytu. Przyznany mu azyl ma obowiązywać co najmniej do 2020 roku. Dokładne miejsce pobytu demaskatora nie jest znane.

Snowden dowiódł, że NSA za zgodą niektórych dostawców usług sieciowych i firm telekomunikacyjnych prowadziła inwigilację międzynarodowych rozmów telefonicznych obywateli USA oraz serwisów społecznościowych.

Historia jego życia została częściowo opowiedziana w nagrodzonym Oscarem filmie dokumentalnym Laury Poitras „Citizenfour” oraz w filmie Olivera Stone'a „Snowden”. W 2014 roku wydawnictwo Metropolitan Books opublikowało książkę „Snowden. Nigdzie się nie ukryjesz” Glenna Greenwalda, amerykańskiego prawnika i dziennikarza, który współtworzył publikowane w „Guardianie” materiały na podstawie informacji zgromadzonych przez byłego agenta i za co został uhonorowany prestiżową Nagrodą Pulitzera.

źródło:

Zobacz więcej