RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morawiecki do Rosjan: Porzućcie fałszowanie historii i agresywną politykę

Premier zaapelował do władz Rosji o wznowienie współpracy, „aby tragiczna historia była jedynie wspomnieniem” (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Rosji o porzucenie prób fałszowania historii i agresywnej polityki wobec sąsiadów. Szef rządu napisał o tym w liście do uczestników obchodów 80. rocznicy wybuch II wojny światowej w Kutach na Ukrainie.

Kreml na 17 września: Nie zaatakowaliśmy Polski, wkroczenie było usprawiedliwione

W 80. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na walczącą z Niemcami Polskę rosyjskie służby dyplomatyczne podjęły akcję dezinformacyjną. W jej ramach...

zobacz więcej

W czasach II RP nieopodal Kut, wówczas w woj. stanisławowskim, przebiegała granica z Rumunią.

Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. przez most graniczny na Czeremoszu w tłumie uchodźców przejechali do Rumunii prezydent RP Ignacy Mościcki, premier Felicjan Sławoj Składkowski, wódz naczelny marszałek Edward Rydz-Śmigły i minister spraw zagranicznych Józef Beck.

„W tym szczególnym dniu apelujemy do władz Federacji Rosyjskiej o porzucenie prób fałszowania historii oraz agresywnej polityki wobec sąsiadów. Apelujemy o wznowienie realnej i konstruktywnej współpracy ze społecznością międzynarodową tak, aby tragiczna historia była jedynie wspomnieniem” – napisał Mateusz Morawiecki w liście, który odczytał dyrektor Centrum Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki.

Uroczystości w Kutach odbyły się w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego. Uczestniczyli w nich m. in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, sędzia Bogusław Nizieński.

źródło:

Zobacz więcej