RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Jakość wody w Wiśle się poprawia

Zrzut udało się zatrzymać po tym, jak decyzją rządu na Wiśle wybudowano most pontonowy na którym ułożono tymczasowy rurociąg (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Jakość wody w Wiśle się poprawia. Minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział, że po tym, jak w sobotę udało się zatrzymać zrzut nieczystości z części Warszawy, parametry wody poprawiają się w sposób bardzo istotny. – Nie napływają już ścieki surowe, a z południa napływa czysta woda – powiedział minister.

Prezes Wód Polskich: Zrzut ścieków do Wisły największą taką katastrofą na świecie

Ścieki w ilości ponad 2 mln metrów sześciennych, które trafiły do Wisły, to była największa katastrofa ekologiczna oczyszczalni ścieków na świecie...

zobacz więcej

Henryk Kowalczyk dodał, że dłużej potrwa naprawianie szkód ekologicznych, które wyrządził zrzut ścieków do Wisły. Minister środowiska wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o skutki obumarłego życia w osadach dennych, gdzie po kilku tygodniach wypuszczania ścieków osady pozostały. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie na odcinku do zapory we Włocławku.

Po awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na drugim brzegu Wisły oczyszczalni „Czajka” do rzeki dostało się ponad 2 mln metrów sześciennych nieczystości.

Zrzut udało się zatrzymać po tym, jak decyzją rządu na Wiśle wybudowano most pontonowy, na którym ułożono tymczasowy rurociąg.

źródło:
Zobacz więcej