RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

100 tys. osób wygrało proces z bankami ws. kredytów we frankach

Stowarzyszenie Franak (chorw. frank) reprezentujące 125 tys. osób, które ucierpiały z powodu pożyczek we frankach szwajcarkich (fot. Shutterstock/Lisa S.)

Ponad 100 tys. osób wygrało w Chorwacji proces z bankami dotyczący nieudzielenia właściwych informacji nt. kredytów we frankach szwajcarskich. Sąd Najwyższy oddalił wniosek banków o rewizję wyroku w tej sprawie wydanego przez sąd niższej instancji.

Tysiące frankowiczów przeciwko Millenium. W Warszawie rusza proces

Po pięciu latach załatwiania formalności, przed warszawskim sądem ma ruszyć proces 5 tys. frankowiczów przeciwko Millenium – pisze w czwartkowym...

zobacz więcej

W 2013 r. sąd ten uznał, że banki naruszyły prawa klientów, ponieważ nie poinformowały ich właściwie o ryzykach związanych z kredytami hipotecznymi we frankach.

Sąd nakazał też wówczas bankom przewalutowanie kredytów na chorwackie kuny po kursie, który obowiązywał, gdy pożyczki te były zaciągane, i zastosowanie stałej stopy procentowej.

Kurs franka szwajcarskiego było o połowę niższy, gdy popularne były kredyty we frankach. Banki odwołały się od tej decyzji, ale wyrok Sądu Najwyższego położył kres ich apelacjom.

Stowarzyszenie Franak (chorw. frank) reprezentujące 125 tys. osób, które ucierpiały z powodu pożyczek we frankach szwajcarskich, oznajmiło, że wyrok sądu otwiera drogę do wystąpienia o odszkodowania jego członków.

źródło:

Zobacz więcej