RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ministerstwo zdrowia przeznaczy dodatkowe 344 mln zł na szpitale powiatowe

Sala bloku operacyjnego, pracowni endoskopii oraz centralnej sterylizatorni w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że tylko w tym roku szpitale powiatowe otrzymały 10-procentowe podwyżki. Szef resortu zdrowia powiedział TVP Info, że jest to odpowiedź na apel szpitali w związku z ich trudną sytuacją.

Całodobowa Telefoniczna Informacja Pacjenta już działa

Pod numerem 800-190-590 przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta (TIP) udzielają informacji...

zobacz więcej

Łącznie na podwyżki ryczałtów NFZ przekaże 344 mln zł. W tym miesiącu szpitale dostaną od 50 tys. do nawet 3,5 mln zł, średnio po 922 tys. zł na placówkę.

To już trzecia w tym roku transza przeznaczona na wzrost wyceny świadczeń w szpitalach.

– W sumie dla szpitali powiatowych top jest ponad 800 mln zł. To jest blisko 10 proc. podwyżki tylko w tym roku. Takiej podwyżki chyba jeszcze nigdy nie było – powiedział Szumowski. Minister zdrowia podkreślił, że jego resort podwyższył również zarobki personelu.

Oprócz szpitali o znaczeniu regionalnym dodatkowe pieniądze przeznaczone zostaną także na wzrost wyceny 34 świadczeń wysokospecjalistycznych, które realizowane są przede wszystkim w ośrodkach referencyjnych – szpitalach klinicznych i instytutach badawczych. Są to np. kompleksowe zabiegi w zaćmie i jaskrze; podniesiona będzie także wycena kompleksowej opieki nad pacjentem w oddziale udarowym.

źródło:
Zobacz więcej