RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Amerykanka czterokrotnie przepłynęła kanał La Manche

Amerykanka ze względu na silne prądy w kanale przepłynęła 210 km (fot. REUTERS/THEOTHERSIDE-FILM.COM / TWITTER)

Niezwykłym wyczynem popisała się Amerykanka Sarah Thomas, która jako pierwsza w historii przepłynęła kanał La Manche za jednym zamachem cztery razy. Zajęło jej to 54 godziny. Kobieta przed rokiem zakończyła terapię leczenia raka piersi.

Zabawa trwa. Kolejne łatwe zwycięstwo polskich siatkarzy

Cztery mecze, cztery zwycięstwa, a każde kolejne odnoszone z coraz większą łatwością. Tym razem Polacy rozbili Czarnogórców (3:0), umacniając się...

zobacz więcej

37-letnia Amerykanka ze stanu Kolorado osiągnięcie zadedykowała wszystkim, którzy na różne sposoby walczą z rakiem.

Sarah Thomas swój wyczyn rozpoczęła w niedzielę rano, a zatrzymała się dopiero we wtorek po ponad 54 godzinach.

– Byłam prawie całkiem odrętwiała. Na plaży zgromadziło się wiele osób, którzy chcieli się ze mną spotkać i pogratulować osiągnięcia. To było naprawdę miłe z ich strony. Jestem oszołomiona i po prostu nie mogę uwierzyć, że plan stał się rzeczywistością – powiedziała stacji BBC zachrypłym głosem długodystansowa pływaczka.

Teoretycznie trasa, którą przepłynął Thomas, powinna liczyć 80 mil (130 km), ale ze względu na silne prądy w kanale, tak naprawdę przepłynęła 130 mil (210 km).

Wcześniej czterech pływaków trzy razy przepłynęło kanał między Anglią a Francją, nie zatrzymując się.

Podczas próby Thomas spożywała tylko płyny: głównie węglowodany, elektrolity, trochę kofeiny z odrobiną soku jabłkowego, aby poprawić smak mieszanki.

Pierwszy przepłynął kanał na trasie z Dover do Calais w 1875 r. Brytyjczyk Matthew Webb, natomiast pierwszą kobietą była w 1926 r. Amerykanka Gertruda Eberle, trzykrotna medalistka Igrzysk VIII Olimpiady w Paryżu dwa lata wcześniej.

źródło:
Zobacz więcej