Giżyński: Przywrócenie woj. częstochowskiego immanentną częścią programu PiS

O odtworzenie województwa częstochowskiego apelują lokalni politycy (fot. Shutterstock/Daniel Jedzura)

Przywrócenie województwa częstochowskiego na mapę administracyjną Polski w przyszłej kadencji parlamentu jest immanentną częścią programu PiS oraz zobowiązaniem i komunikatem politycznym tej formacji – zadeklarował poseł Szymon Giżyński, który ubiega się ponownie o mandat posła z tego okręgu.

Prezes PiS: Będzie województwo Warszawa i okolice oraz województwo mazowieckie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Siedlcach podział obecnego województwa mazowieckiego na dwa:...

zobacz więcej

Pomysł przywrócenia województwa częstochowskiego podczas wspólnej konferencji prasowej z Giżyńskim i senatorami PiS Arturem Warzochą i Ryszardem Majerem poparł marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Ja jestem „za”, ale to jest mój głos osobisty – powiedział marszałek, który wyraził też swój podziw dla Giżyńskiego za, jak mówił, „bardzo aktywnie działa na rzecz przywrócenia województwa częstochowskiego”.

– Patrzę z pełnym podziwem i uznaniem, ponieważ rola miasta i regionu po przywróceniu województwa wzrasta w sposób oczywisty. Ten temat na pewno wróci i rozpoczniemy debatę, w której weźmiemy pod uwagę opinię mieszkańców, konsultacje społeczne – zapowiedział Karczewski.

Giżyński dziękował marszałkowi Senatu za „jednoznaczne poparcie dla idei” przywrócenia województwa. Poseł przywołał też wcześniejsze deklaracje w tej sprawie prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego i ministra Mariusza Błaszczaka, kiedy kierował on resortem spraw wewnętrznych i administracji.

– Zobowiązaliśmy się powrócić z tematem województwa, czyli po prostu utworzyć je na nowo, zaczynając od początku tej kadencji, która za miesiąc już będzie faktem. Oczywiście pod warunkiem, że wyborcy ponownie obdarzą nas zaufaniem – powiedział Giżyński, który jest też wiceministrem rolnictwa.

Zaznaczył, że muszą być spełnione pewne kryteria. – Musimy zaproponować mapę, ale będziemy pytać ludzi, którzy województwa chcą i z nimi to województwo tworzyć – wskazał.

Spadek po poprzedniej kadencji: 70 mln długu. Komornik zajął konta szpitala

Komornik zajął dwa rachunki bankowe jednego z największych szpitali w woj. śląskim: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Marii...

zobacz więcej

Senator Artur Warzocha wyjaśnił, że „obecny układ administracyjny nie jest żadnym dogmatem dla naszego ugrupowania”.

– Możemy spokojnie przystąpić do prac i do szeroko pojętych konsultacji społecznych, budować wspólnotę idei i interesów, po to, żeby działać na rzecz podnoszenia poziomu i zrównoważenia szans poszczególnych regionów, a takim regionem jest właśnie Częstochowa i ziemia częstochowska – powiedział.

Z pytaniami odnośnie odtworzenia istniejącego w latach 1975–98 województwa zwracali się do partii rządzącej m. in. przewodniczącego zarządu częstochowskiego regionu Solidarności, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) poseł Izabela Leszczyna (PO) i miejscowy oddział prawicowego Stowarzyszenia KoLiber.

Były szef MSWiA Mariusz Błaszczak, odpowiadając w Sejmie na pytanie częstochowskiej posłanki PO deklarował, że rząd nie wycofuje się z zamierzeń powołania województwa częstochowskiego, ale zrealizuje te zamierzenia w kolejnej kadencji - poprzedzając to konsultacjami.

Subregion częstochowski jest częścią woj. śląskiego. Przed kilkoma laty idei odtworzenia woj. częstochowskiego sprzeciwiały się władze woj. śląskiego, a także woj. łódzkiego i świętokrzyskiego, kosztem których miałby powstać nowy region.

źródło:

Zobacz więcej