Kobieta z przeszczepioną macicą urodziła dziecko. Dawczyni nigdy nie rodziła

Pacjentce przeszczepiono organ od kobiety, u której stwierdzono śmierć mózgową (fot. Shutterstock/Naypong Studio)

W Pradze poinformowano o narodzinach drogą cesarskiego cięcia dziecka, którego matka miała przeszczepioną macicę od zmarłej kobiety, która nigdy nie rodziła. To pierwszy taki wypadek na świecie.

Dziecko urodziło się 117 dni po orzeczeniu śmierci mózgu matki

Po 117 dniach od orzeczenia śmierci mózgu 27-latki, przyszła na świat jej córka. Nigdy wcześniej nie udało się tak długo podtrzymywać funkcji...

zobacz więcej

Przedstawiciele kliniki Uniwersyteckiej Motol w Pradze poinformowali, że 27-letnia pacjentka przeszła zabieg przeszczepienia macicy w 2017 r. 29 sierpnia urodziła chłopca.

– W Republice Czeskiej to historycznie pierwszy przypadek, w którym pacjentce po przeszczepie macicy udało się z powodzeniem utrzymać ciążę aż do porodu – powiedziała rzeczniczka szpitala. Według dyrektora kliniki na świecie przeszczepiono macice tylko od dawczyń, które już rodziły.

Pacjentce przeszczepiono organ od kobiety, u której stwierdzono śmierć mózgową. Po sztucznym zapłodnieniu i utrzymaniu ciąży, cesarskie cięcie odbyło się bez komplikacji, chociaż lekarze podkreślili, że doszło do niego tydzień przed planowanym terminem.

Przeszczep macicy to stosunkowo nowa procedura medyczna – napisała agencja CTK. Po raz pierwszy podjęto ją w Arabii Saudyjskiej na przełomie XX i XXI w. Później, w 2011 r., powtórzono zabieg w Turcji, ale ciąży nie udało się utrzymać ponad pierwszy trymestr. Rok później sukces odnieśli lekarze z Goeteborga w Szwecji, a pacjentka urodziła dziecko we wrześniu 2014 r.

W Czechach pierwszy przeszczep macicy wykonano 30 kwietnia 2016 r., a 30-letnia kobieta najprawdopodobniej była 13. taką pacjentką na świecie. Według lekarzy z praskiej kliniki na świecie urodziło się 20 dzieci matek z przeszczepioną macicą. Zabiegi przeprowadzano w Szwecji, Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Indiach.

źródło:

Zobacz więcej