RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Ziobro: Rząd PO-PSL zlikwidował prawnokarną odpowiedzialność za działalność mafii lekowej

W 2015 r. rząd PO-PSL zlikwidował prawnokarną odpowiedzialność za zachowania, którymi parała się mafia lekowa – powiedział minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem to posunięcie było to prezentem dla mafii lekowej.

Szumowski zapowiada dalszy wzrost nakładów na zdrowie

Zakładamy dalszy wzrost nakładów na zdrowie, kontynuację informatyzacji, wprowadzenie nowych zawodów. Naszym priorytetem nie jest in vitro, tylko...

zobacz więcej

TVN w zeszłym tygodniu przedstawił materiał na temat funkcjonowania mafii lekowej w Polsce i mechanizmów jej działania. Wynikało z niego, że z polskich aptek wykupywane są lekarstwa i wywożone tam, gdzie można je sprzedać nawet kilkanaście razy drożej. Żeby było to możliwe, przestępcy otwierają fikcyjne ośrodki zdrowia, nawet w stodołach i pustostanach. To biznes wart miliardy, na którym wielu nieuczciwych przedsiębiorców zdążyło już zbić fortuny.

Ziobro zaznaczył podczas konferencji dotyczącej walki z mafią lekową, że rząd PiS zmienił prawo, „które pozwala od niedawna prokuratorom i organom ścigania w sposób nieporównywalnie bardziej skuteczny przeciwdziałać tego rodzaju przestępczości, która uderza w interesy polskich pacjentów”.

Minister podkreślił, że w 2015 r. rząd PO-PSL przeprowadził zmianę prawa, która może być jego zdaniem oceniana jako „prezent dla mafii lekowej”.

– W 2015 r. rząd PO-PSL zlikwidował prawnokarną odpowiedzialność za zachowania, które były uznawane wówczas za przestępcze, w obszarze, którym parała się mafia lekowa. Ten przepis utrudniał działalność mafii lekowej, chociażby dlatego, że dawał organom ścigania prawo do wkraczania w obszar działalności tej zorganizowanej przestępczości – wskazał minister.

Ziobro dodał, że „z niezrozumiałych powodów przepis ten został zlikwidowany”. – To przestępstwo uchylono, zdekryminalizowano to zachowanie, wprowadzając całkowicie nieskuteczną karę administracyjną, która następnie nie była egzekwowana – zaznaczył Ziobro.

Minister przypomniał, że 6 czerwca w życie weszły nowe przepisy dotyczące walki z tzw. mafią lekową. Jego zdaniem ustawa w tym obszarze w sposób fundamentalny zmieniła sytuację prawną organów ścigania i „uzbroiła” polskie państwo w „niezbędne narzędzia, które pozwalają w sposób skuteczny walczyć z przestępczością tzw. mafii lekowej”.

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla ministra Zbigniewa Ziobry

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Głosowało 421 posłów. Za przyjęciem wniosku zagłosowało 174...

zobacz więcej

W ocenie ministra nowa sytuacja prawna odwraca stan w „bitwie pomiędzy mafią a państwem”. – Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że polskie państwo okaże się dzięki tym zmianom nieporównywalnie bardziej skuteczne i sprawnie radzące sobie z przestępczością w obszarze mafii lekowej, niż miało to miejsce przed tymi zmianami – podkreślił.

– Zrobiliśmy coś zgoła odwrotnego niż uczyniła pod koniec swoich rządów koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Oni wtedy rozbroili to państwo, a my to państwo bardzo mocno uzbroiliśmy w takie narzędzia, które w naszej ocenie w sposób skuteczny pozwolą ścigać mafię lekową – powiedział.

Jak zaznaczył, są już „intensywnie” prowadzone śledztwa wykorzystujące nowe przepisy w zakresie czynu, który został popełniony po wprowadzeniu ich w życie. Dodał przy tym, że są także prowadzone postępowanie w oparciu o ten – jak powiedział – „bardzo niedoskonały stan prawny”, które zostawiła poprzednia koalicja rządowa.

Ziobro poinformował, że w tej sprawie powstały specjalne wytyczne dla śledczych.

– Dzięki wprowadzeniu nowego stanu prawnego przygotowany został dokument, mianowicie wytyczne dla prokuratorów związane z ukierunkowaniem prowadzenia tych postępowań, dzięki tym i w związku z tymi nowymi przepisami. Te wytyczne zostaną dziś wysłane do prokuratorów, które prowadzą te postępowania – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej