RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent: Wierzę, że to co się stało we wrześniu 1939 r. nigdy się nie powtórzy

– Wierzę, że to co stało się w tamtym wrześniu 1939 r. nigdy w naszej historii już się nie powtórzy, że będziemy budowali bezpieczne, silne państwo – powiedział podczas uroczystości związanych z agresją 17 września prezydent Andrzej Duda.

„Oddajemy hołd poległym i pomordowanym”. 80. rocznica rosyjskiej agresji na Polskę

Dziś przypada 80. rocznica ataku sowieckiej Rosji na Polskę. W konsekwencji tej napaści „dziesiątki tysięcy Polaków zostało zamordowanych, ponad...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda złożył w piątek w Warszawie wieniec przed tablicą upamiętniającą bezimiennych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych przez NKWD w latach 1944-1945, przy budynku dawnego sowieckiego Trybunału Wojennego, prokuratury i NKWD.

– To tragiczne wydarzenie dopełniło tego procesu, który zaczął się 1 września 1939 r. Te 80 lat temu dokonany został tzw. czwarty rozbiór Polski. Hitlerowskie Niemcy na podstawie tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow wraz z sowiecką Rosją napadły na Polskę i Polska została rozdarta przez te dwa totalitarne mocarstwa – powiedział dziennikarzom po złożeniu wieńca.

Przypomniał, że jednym ze skutków ataku z 17 września 1939 r. był mord katyński na ponad 20 tys. polskich oficerach.

– To są tragiczne daty w naszej historii, ale to są też takie daty, o których nie tylko pamiętamy, ale przede wszystkim powinniśmy pamiętać przez wszystkie następne pokolenia i wyciągać z nich wniosku szukając sojuszników – podkreślił.

– Jak Polska została rozdarta przez zaborców tego 17 września już ostatecznie, tak de facto odzyskaliśmy pełną wolność w 1993 r., kiedy ostatni sowiecki żołnierz wyjechał z Polski – powiedział.

– Szukajmy sobie takich sojuszników, którzy są poważni, odpowiedzialni, którzy nam sprzyjają i którzy są godni zaufania. Mam nadzieję, że takich sojuszników dzisiaj mamy. Jesteśmy dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i wierzę że to, co stało się w tamtym wrześniu 1939 roku nigdy w naszej historii już się nie powtórzy, że będziemy budowali bezpieczne, silne państwo, który będzie mogło należytą opiekę sprawować nad swoimi obywatelami – powiedział Duda.


„Oddajemy hołd poległym i pomordowanym”. 80. rocznica rosyjskiej agresji na Polskę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej