RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mateusz Morawiecki: TVP Wilno przyczyni się do tego, że relacje polsko-litewskie będą jeszcze lepsze

– Jestem przekonany, że kanał TVP Wilno przyczyni się do tego, że relacje polsko-litewskie będą jeszcze lepsze, kultura polska na Litwie będzie kwitła, a wspólna walka o interesy Polski i Litwy będzie wzmocniona dobrym polsko-litewskim przekazem – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Powstaje kanał TVP Wilno. „Wsparcie naszych ukochanych rodaków na Litwie”

Prezes Zarządu TVP S.A. Jacek Kurski i wiceminister spraw zagranicznych Szymon Sękowski vel Sęk podpisali w Warszawie porozumienie ws....

zobacz więcej

Premier podkreślił we wtorek w Wilnie, podczas uroczystej inauguracji kanału TVP Wilno, że data inauguracji jest symboliczna bo – jak mówił – „17 września 80 lat temu stało się coś bardzo tragicznego, Polska utraciła wtedy już ostatecznie swoją niepodległość po ataku niemieckim i potem sowieckim”.

Szef polskiego rządu dziękował premierowi Litwy Sauliusowi Skvernelisowi za powstanie kanału. – I dziękuje dlatego również, że jak wiadomo nasi sąsiedzi, a w szczególności jeden sąsiad prowadzi czasami politykę dezinformacji i ten kanał TVP Wilno ma na celu również prostowanie, pokazywanie prawdy w jej różnych odsłonach polskiej, litewskiej, ale właśnie prawdy – powiedział Morawiecki.

Premier dziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do powstania kanału TVP Wilno. – Chciałem bardzo serdecznie podziękować, że Polacy mieszkający na Litwie będą mieli wreszcie kanał TVP Wilno, będą mieli możliwość oglądania telewizji polskiej, po polsku, i z perspektywą polską, polsko-litewską jednocześnie, bo przecież te perspektywy się nawzajem uzupełniają – podkreślił Morawiecki.

Dodał, że jest przekonany, iż ten kanał przyczyni się do tego, że „relacje polsko-litewskie będą jeszcze lepsze, kultura polska na Litwie będzie kwitła, a wspólna walka o interesy Polski i Litwy, i w Brukseli, i w Waszyngtonie i wszędzie indziej na świecie będzie wzmocniona dobrym polsko-litewskim przekazem”.


Premier Morawiecki rozpoczął jednodniową wizytę na Litwie

Nowoczesne, wirtualne studiu

Jak informowało niedawno Centrum Informacji TVP, TVP Wilno będzie emitowane na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. Głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego.

„W zrealizowanej w nowoczesnym, wirtualnym studiu produkcji, przez młody zespół redakcyjny złożony z Polaków mieszkających na Litwie, znajdą się najważniejsze informacje z Polski i Litwy oraz bliskie i ważne dla grupy docelowej wiadomości lokalne. Dziennikarze zajmą się także sprawami kultury i historii Polski oraz tematami ważnymi dla wspierania integracji Polaków na Litwie” – czytamy na stronie internetowej Centrum Informacji TVP.


Premier: Budowa Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy

źródło:

Zobacz więcej