RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Część europosłów chce potępienia paktu Ribbentrop-Mołotow

Pakt Ribbentrop-Mołotow został zawarty 23 sierpnia 1939 roku (fot. TASS via Getty Images)
Pakt Ribbentrop-Mołotow został zawarty 23 sierpnia 1939 roku (fot. TASS via Getty Images)

Europosłowie z Europy Wschodniej chcą potępienia paktu Ribbentrop-Mołotow. Na wniosek litewskich parlamentarzystów w środę w Strasburgu odbędzie się debata na temat porozumienia zawartego ponad 80 lat temu między hitlerowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim. Parlamentarzyści zagłosują nad rezolucją w tej sprawie. Inicjatywę poparli deputowani z Polski.

Prof. Panfil: Armia Czerwona nie wkroczyła 17 września, ona nas najechała, napadła

– W jednej sprawie daliśmy sobie jednak narzucić rosyjską narrację. Ona tkwi głęboko także w naszym języku historycznym czy politycznym. Częściej...

zobacz więcej

– Powodem wpisania tego punktu do porządku obrad są między innymi ostatnie próby rehabilitowania paktu Ribbentrop-Mołotow przez władze rosyjskie – powiedziała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga.

– Wiemy, że sprawa nie jest zamknięta. Polska musi cały czas bardzo intensywnie prowadzić politykę historyczną. Historia jest przedmiotem walki politycznej, a nawet geopolitycznej – dodała.

Polscy i litewscy europosłowie chcą, aby w rezolucji Parlament Europejski oficjalnie potępił pakt Ribbentrop-Mołotow, ale też wspomniał o zbrodniach obu reżimów – nie tylko nazistowskiego, ale też komunistycznego.

W dokumencie ma się też znaleźć wzmianka o tych, którzy przeciwstawiali się totalitaryzmowi, na przykład o Witoldzie Pileckim. Zaproponowane zostanie też ustanowienie dnia pamięci bohaterów walki z okupantami. Święto ma przypadać w rocznicę śmierci Witolda Pileckiego, czyli 25 maja.

To, że rezolucja zostanie w tym kształcie przegłosowana, nie jest jednak przesądzone – poszczególne grupy polityczne przygotowują swoje wersje dokumentu.


Pakt Ribbentrop-Mołotow został zawarty 23 sierpnia 1939 roku. Formalnie była to umowa o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i ZSRR. Do paktu załączono jednak tajny protokół, który dotyczył rozbioru terytoriów suwerennych państw - Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii.

źródło:
Zobacz więcej