RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Chamenei: Iran nigdy nie będzie rozmawiał z USA

Najwyższy irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei (fot. PAP/EPA/IRAN'S SUPREME LEADER OFFICE HANDOUT)

Najwyższy irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei oświadczył we wtorek, że jego kraj nigdy nie będzie prowadził rozmów ze Stanami Zjednoczonymi. Dodał, że amerykańska polityka maksymalnej presji poniesie klęskę.

Trump o atakach na Arabię Saudyjską: USA nie obiecały obrony

Prezydent Donald Trump oświadczył, że USA mają wiele możliwości, jeśli chodzi o reakcję na sobotnie ataki na saudyjskie rafinerie, o które...

zobacz więcej

– Oficjalni przedstawiciele Iranu nigdy nie będą rozmawiać z Ameryką – powiedział Chamenei, cytowany przez irańską telewizję państwową. – Nie będzie rozmów z USA na żadnym szczeblu – dodał i ocenił, że „ich (USA) polityka maksymalnej presji (na Iran) poniesie klęskę”.

– Jeśli Ameryka zmieni postępowanie i powróci do porozumienia nuklearnego (z 2015 roku), wtedy może dołączyć do wielostronnych rozmów między Iranem i pozostałymi stronami umowy – oświadczył irański przywódca. Z porozumienia USA wycofały się w 2018 r.

Już w poniedziałek rzecznik MSZ Iranu Abbas Musawi oznajmił, że podczas zbliżającej się sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku nie dojdzie do spotkania prezydentów Iranu i USA, Hasana Rowhaniego i Donalda Trumpa. Sam Trump tego samego dnia powiedział, że mógłby się z Rowhanim spotkać.

Napięcia w stosunkach ponownie wzrosły podczas weekendu, po sobotnich atakach na instalacje naftowe w Bukajk i Churajs na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Do ataków przyznał się wspierany przez Iran rebeliancki ruch Huti, walczący w Jemenie z siłami rządowymi; te z kolei wspiera koalicja pod przywództwem Arabii Saudyjskiej. Huti twierdzą, że do ataków użyli dronów.

USA i Arabia Saudyjska oskarżyły Iran o to, że stał za tymi atakami, czemu władze w Teheranie zaprzeczają. Trump napisał na Twitterze, że w te zaprzeczenia nie wierzy.

Szef Pentagonu Mark Esper poinformował w poniedziałek, że armia amerykańska pracuje wraz z sojusznikami nad przygotowaniem stosownej odpowiedzi na ten „bezprecedensowy atak”.

źródło:

Zobacz więcej