RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Budowa Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy

– Polska i Litwa są zgodne co do tego, iż budowa gazociągu Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Przebywający z wizytą na Litwie szef polskiego rządu zaznaczył, że inwestycja zwiększa możliwość monopolizowania dostaw surowca przez rosyjski Gazprom.

„Nord Stream 2 stanowi niebezpieczeństwo dla Ukrainy i Słowacji”

Powstanie Nord Stream 2 bez wątpienia stanowi niebezpieczeństwo dla Ukrainy, Słowacji i stanowiłoby niebezpieczeństwo energetyczne dla Polski,...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem rozmawiał m.in. o kwestiach biznesowych, gospodarczych i inwestycyjnych, a także bezpieczeństwie energetycznym.

– Polska i Litwa stoją na bardzo podobnym stanowisku, że budowa Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu tej części Europy, a w szczególności powoduje sytuację, że zwiększa się zagrożenie na Ukrainie oraz zwiększają się możliwości monopolizowania dostaw gazu, a tym samym też dyktatu cenowego ze strony Gazpromu – powiedział szef polskiego rządu.

Dodał, że w tym zakresie ważne są działania Polski, czyli m.in. budowa gazociągu bałtyckiego do Norwegii czy powiększenie możliwości przerobowych terminalu LNG w Świnoujściu.

Morawiecki zaznaczył też, że Polska i Litwa są państwami, które rozwiązują problemy pokojowo. – W sytuacji, kiedy ktoś się klinem wbija pomiędzy Polskę i Litwę, zawsze oznacza to coś niedobrego i zagrożenia dla naszych krajów – mówił w Wilnie premier. – Dzisiaj Polska i Litwa są państwami, które pokojowo rozwiązują problemy wokół nas; zachęcamy wszystkich naszych sąsiadów do tego i jednocześnie pogłębiamy nasze relacje polityczne, gospodarcze, kulturowe i w zakresie bezpieczeństwa – dodał.

Przypomniał ponadto, że Polska uczestniczy w misjach zapewnienia bezpieczeństwa powietrznego krajów bałtyckich, a litewscy oficerowie są również obecni w Polsce. – To pokazuje, jak głęboko została posunięta nasza współpraca w zakresie tematyki bezpieczeństwa – oświadczył.

Morawiecki powiedział też, że pozytywnie odpowiada na propozycję konsultacji międzyrządowych między Polską a Litwą. – Chciałbym, żeby takie konsultacje w przyszłości się odbywały. One doprowadzą do tego, że nasza współpraca będzie na jeszcze wyższym poziomie (...), żebyśmy wspólnie mogli realizować nasze interesy, również (...) w Europie – wskazał.


Znowelizowana dyrektywa ws. Nord Stream 2 już w Dzienniku Urzędowym UE

„Polska chce, by podatek cyfrowy był częścią dochodów własnych UE”

– Polska będzie optować za tym, by podatek cyfrowy był częścią dochodów własnych Unii Europejskiej – powiedział premier Morawiecki. Wskazał „na możliwość pozyskania środków z nowych źródeł, tzw. źródeł własnych".

– W tym kontekście chciałbym zwrócić uwagę na ostatnie, korzystne głosy pojawiające się w UE dotyczące podatku cyfrowego, opracowywanego na poziomie całej UE. Polska będzie optowała, by ten podatek mógł być częścią dochodów własnych UE, co skompensowałoby ubytek dochodów związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE – powiedział premier.

Wyraził też nadzieję, że negocjacje w sprawie perspektywy finansowej UE zakończą się „zdrowym kompromisem".

Poruszaliśmy także – zaznaczył premier – tematykę rolnictwa związaną z tym, że Polska otrzymała tekę komisarza ds. rolnictwa w przyszłej Komisji Europejskiej.

„Projekty infrastrukturalne są tak ważne, jak innowacje czy obronność”

Projekty infrastrukturalne są równie ważne, jak innowacje czy polityka obronna – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– Mieliśmy te same stanowiska (z premierem Litwy - PAP), jeśli chodzi o rolnictwo, ale także rozmawialiśmy o dużych projektach infrastrukturalnych, również o tych łączących komunikacyjnie Polskę i Litwę: Via Baltica, Via Carpatia, która dochodzi do północnej granicy Polski. To są bardzo ważne połączenia komunikacyjne dla obu naszych państw. W tym kontekście będziemy bardzo twardo bronić naszego stanowiska – powiedział Morawiecki.

Dodał, że Polska uważa, że „innowacje, polityka obronna są jak najbardziej ważne, ale nie mogą, w tym kontekście, ucierpieć te podstawowe funkcje UE, które dotyczą wyrównywania poziomu, zwłaszcza infrastruktury”.

Podkreślił, że zachodnie firmy korzystają kapitałowo z rynków Europy Środkowej i dlatego nowa perspektywa finansowa musi ten fakt uwzględniać.

– Korzyści odnoszone przez przedsiębiorstwa zachodnie w Europie Środkowej są ogromne w postaci dywidend, odsetek różnego rodzaju, od kredytu, kapitału, depozytów. Oczywiście cieszymy się z tej współpracy kapitałowej, ale musi to być obustronna współpraca. I dlatego jestem przekonany, że ten budżet – nowe wieloletnie ramy finansowe – będzie kompromisowy i korzystny dla Polski, dla Litwy, dla krajów Europy Środkowej – powiedział Morawiecki.


Premier Morawiecki rozpoczął jednodniową wizytę na Litwie

Premier Litwy: Możliwe wspólne posiedzenie rządów Polski i Litwy

– Nigdy nie było tak dobrych stosunków między rządami Polski i Litwy jak teraz; postanowiliśmy podnieść naszą współpracę na kolejny szczebel, na początku przyszłego roku możliwe wspólne posiedzenie rządów Polski i Litwy – powiedział premier Litwy Saulius Skvernelis.

Podczas wspólnej konferencji z Morawieckim Skvernelis podkreślił, że nigdy nie było takich dobrych stosunków międzyrządowych jak w chwili obecnej. – I to jest bez żadnej wątpliwości też osobisty wkład pana premiera – powiedział Skvernelis.

Dodał, że omówił z Morawieckim i delegacjami wiele różnych ważnych kwestii. – Myślę, że dzisiaj postanowiliśmy podnieść naszą współpracę na jeszcze wyższy szczebel. Bardzo cieszę się, że pan premier zgodził się na możliwość odbycia wspólnego posiedzenia rządów Litwy i Polski na początku przyszłego roku. Byłby to nowy kierunek i doskonała okazja do uściślenia naszej współpracy – powiedział litewski premier.


Premier Morawiecki złoży wizytę na Litwę

źródło:
Zobacz więcej