RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gowin: Rząd obniży ZUS dla małych firm

Ulga w ZUS dla mikro- i małych firm może wynieść nawet 1 mld zł (fot. Shutterstock/whitelook)

– Przygotowujemy korzystne rozwiązania dla mniejszych firm, tak żeby szybki wzrost minimalnego wynagrodzenia zneutralizować poprzez obniżenie ZUS – powiedział w „Sygnałach Dnia” wicepremier Jarosław Gowin. Dla ogromnej większości firm ZUS będzie naliczany na dotychczasowych zasadach ryczałtowych.

Gowin zapewnia, że rząd nie podniesie składek ZUS. „Ręczę za to swoją wiarygodnością”

– Przeznaczamy około 1 mld zł na zmniejszenie obciążeń w ZUS dla mikro i małych firm – mówił w Karczewie premier Mateusz Morawiecki. Po jego...

zobacz więcej

Wicepremier Jarosław Gowin mówił w Polskim Radiu, że ostatnio nie brakowało „nieprawdziwych, a czasami tendencyjnych” interpretacji w sprawie propozycji PiS dotyczących przedsiębiorców. Co - jak mówił - spowodowało, że powstała „pewna fala niepokoju”.

Przed tygodniem rząd przyjął rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 roku. W przyszłym roku ma ono wzrosnąć do poziomu 2600 złotych, a stawka godzinowa do 17 złotych. Oznacza to, że firmy mają 3 miesiące na znalezienie pieniędzy, by w przyszłym roku podnieść minimalne wynagrodzenia o 150 zł brutto.

Z kolei na lubelskiej konwencji PiS złożyło obietnicę dalszego, stopniowego podnoszenia wynagrodzenia minimalnego, które do końca 2020 r. ma wynieść 3000 zł, a w 2023 roku - 4 tys. zł. Te zapowiedzi spotkały się z ostrą reakcją opozycji. Grzegorz Schetyna podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej w Legnicy tego samego dnia stwierdził, że obietnice PiS są absurdalne i zapłacą za nie przedsiębiorcy.


Na konwencji PiS w Lublinie premier Mateusz Morawiecki zapowiadał zmiany dotyczące ZUS-u i wypowiedział się „całkowicie jednoznacznie” - odpowiadał dziś w „Sygnałach Dnia” na te zarzuty wicepremier Jarosław Gowin. – ZUS dla ogromnej większości firm będzie naliczany tak jak do tej pory, czyli ryczałt zależny od przeciętnego wynagrodzenia, natomiast jeżeli chodzi o mniejsze firmy, to dla nich przygotowujemy korzystne rozwiązania, tak żeby ten szybki wzrost minimalnego wynagrodzenia zneutralizować poprzez obniżenie ZUS – powiedział Gowin.

Wczoraj Mateusz Morawiecki spotkał się z przedsiębiorcami w Działoszynie (woj. łódzkie) i powiedział, że „wszyscy, którzy są dziś na podatku liniowym i płacą ryczałtowy ZUS, 1,2-1,3 tys. zł, zostają na tej wysokości”. – Jeżeli dochód będzie niższy niż pewna kwota, to podobnie jak w przypadku przychodu, także wobec dochodu zastosujemy ulgowy ZUS – podkreślił szef rządu.

źródło:
Zobacz więcej