Narkotyki warte miliony pod Warszawą. Policja podejrzewa Azjatów

Ponad 3,2 tys. roślin konopi innych niż włókniste i 6 kilogramów gotowego suszu o czarnorynkowej wartości około 3,5 miliona złotych zabezpieczyli stołeczni policjanci – powiedział we wtorek asp. sztab. Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji. Zatrzymano dwóch obywateli Chin.

Jak przekazał Mrozek, nielegalny proceder odbywał się w powiecie piaseczyńskim. – Wszystko wskazywało na to, że w budynku, w którym wcześniej mieściła się siedziba firmy, może znajdować się plantacja konopi innych niż włókniste – powiedział policjant. Jak dodał, „z informacji funkcjonariuszy wynikało także, że nielegalną uprawą prawdopodobnie zajmują się mężczyźni pochodzący z Azji”.

Wyjaśnił, że nad tą sprawą przez kilka tygodni pracowali policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową.

Na posesji „na poziomie piwnicy i garażu funkcjonariusze odkryli nielegalną plantację konopi innych niż włókniste”. – Uprawę roślin wspomagał system sterowania elektronicznego zarządzający nawodnieniem, oświetleniem oraz temperaturą – dodał policjant. W pomieszczeniu były ustawione doniczki z rozsadnikami krzewów i znaczna ilość suszu roślinnego.

Podczas akcji śledczy zabezpieczyli ponad 3,2 tys. konopi innych niż włókniste, z których można wytworzyć około 200 kilogramów marihuany. Przejęli też 6 kilogramów gotowego suszu, którego czarnorynkowa wartość wynosi ponad 3,5 miliona złotych.

Chcieli uniknąć kary. Ukryli się w dziecięcym łóżku

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn poszukiwanych do odbycia kary. 25 i 22-latek wybrali nietypowe schronienie przed policją. – Podczas...

zobacz więcej

W związku z tą sprawą zostało zatrzymanych dwóch obywateli Chin. – Jak ustalili policjanci, 61-letni mężczyzna miał opiekować się uprawą, natomiast 43-latek - przewozić gotowy susz do magazynu na terenie Warszawy, gdzie prawdopodobnie był on pakowany i wysyłany do krajów na terenie Europy – przekazał policjant. Według śledczych, w ostatnim czasie z tej posesji wysłano dwie paczki z narkotykami do Hiszpanii.

Mrozek poinformował, że policjanci nawiązali współpracę z kolegami z Hiszpanii. – Okazało się, że w przesłanych z Warszawy przesyłkach znajdowały się nasiona konopi oraz sprzęt i przedmioty służące do ich uprawy – dodał.

Zatrzymani obywatele Chin usłyszeli w Prokuraturze Rejonowej w Piasecznie zarzuty uprawy konopi innych niż włókniste i wytwarzania środków odurzających. Dodatkowo 43-latkowi zarzucono przerobienia paszportu Republiki Chińskiej. Obaj zostali tymczasowo aresztowani przez sąd. Grożą im co najmniej 3 lata więzienia.

źródło:

Zobacz więcej