Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Rekordowa gwiazda. Szklanka jej materii ważyłaby na Ziemi 100 mln ton

„Gwiazdy neutronowe są równie tajemnicze, co fascynujące” (fot. NANOGrav Physics Frontiers Center)

Odkryta właśnie gwiazda neutronowa to szybko obracający się pulsar, który waży 2,17 razy tyle co Słońce, a jego masa mieści się w obszarze o średnicy 20-30 km. Gdyby był tylko nieco cięższy, stałby się czarną dziurą.

Łapmy kosmos na smartfona. Ciekawy pomysł krakowskich naukowców

„Łapanie” cząstek promieniowania kosmicznego przy użyciu aplikacji pobranej na własnego smartfona to jeden z filarów projektu CREDO, zainicjowanego...

zobacz więcej

Podobnie, jak inne gwiazdy neutronowe, obiekt o nazwie J0740+6620 jest tak gęsty, że szklanka jego materii ważyłaby na Ziemi 100 mln ton.

Pulsar odkryty przez astronomów z University of Virginia jest największą ze znanych dotąd gwiazd neutronowych. Gdyby był tylko nieco cięższy, stałby się czarną dziurą. Niedawne eksperymenty prowadzone z pomocą detektora fal grawitacyjnych LIGO wskazały, że granica ta leży nieco ponad 2,17 mas Słońca.

„Gwiazdy neutronowe są równie tajemnicze, co fascynujące” – zaznacza Thankful Cromartie z University of Virginia, współautorka odkrycia opisanego w piśmie „Nature Astronomy”.

„Te obiekty o wielkości miast są w zasadzie gigantycznymi jądrami atomowymi. Są tak masywne, że ich wnętrza nabierają wyjątkowych właściwości. Znalezienie maksymalnej masy, na którą pozwala fizyka i przyroda, może nam wiele powiedzieć o tym niedostępnym królestwie astrofizyki” – wyjaśnia badaczka.

Pulsary obracając się (czasami setki razy na sekundę), emitują wyjątkowo regularne impulsy radiowe.

Rosja wysłała na Międzynarodową Stację Kosmiczną robota Fiodora [WIDEO]

Rosja wysłała po raz pierwszy w Kosmos humanoidalnego robota. Maszyna nazwana Fiodor znajduje się na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-14,...

zobacz więcej

Dlatego wykorzystuje się je jako „kosmiczne zegary” w badaniach właściwości czasoprzestrzeni i grawitacji.

Co ważne, odkrytemu pulsarowi towarzyszy inna gwiazda typu biały karzeł.

Analizując odkształcenia sygnałów radiowych pulsara, spowodowane grawitacją białego karła, naukowcy określili masę tej drugiej gwiazdy. Znając ją, mogli z kolei obliczyć masę samego pulsara.

„Ustawienie tego systemu podwójnego stworzyło fantastyczne kosmiczne laboratorium” – opowiada jeden z badaczy, prof. Scott Ransom.


„Gwiazdy neutronowe mają ten punkt przechyłu, w którym ich wewnętrzna gęstość staje się tak ekstremalna, że siła grawitacji przewyższa nawet zdolność neutronów do opierania się dalszemu ściskaniu. Każda »najbardziej masywna czarna dziura przybliży nas do określenia tego punktu i pomoże nam zrozumieć fizykę materii działającą w tych niewyobrażalnych gęstościach” – wyjaśnia naukowiec.

źródło:

Zobacz więcej