RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Kiedy w brzuchu pusto, w głowie groch z kapustą”. Na czczo nie podejmuj decyzji

Głód może wpływać na nasze preferencje w niekoniecznie przewidywalny sposób (fot. Shutterstock/Lolostock)

„Nie tylko kupowanie jedzenia, ale także podejmowanie ważnych decyzji na czczo jest zachowaniem, którego lepiej unikać” – informuje pismo „Psychonomic Bulletin & Review”.

100 ton tłuszczu i jedzenia w miejskiej kanalizacji. Może dojść do zatoru

Około 100 ton zanieczyszczeń tłuszczów i resztek jedzenia usunięto z kanalizacji w centrum Torunia. Miejskie wodociągi apelują, by restauratorzy i...

zobacz więcej

Dr Benjamin Vincent z University of Dundee (Szkocja) wykazał, że głód znacząco zmienił proces decyzyjny ludzi, czyniąc ich niecierpliwymi i bardziej skłonnymi do zadowolenia się małą nagrodą, którą otrzymają wcześniej niż większą, obiecaną w późniejszym terminie.

Dr Vincent i jego były student Jordan Skrynka zadawali 50 uczestnikom eksperymentu pytania związane z jedzeniem, pieniędzmi i innymi nagrodami w dwóch sytuacjach: gdy byli najedzeni oraz gdy zakończyli posiłek.

Naukowcy zaobserwowali, że jeśli oferowano uczestnikom nagrodę natychmiast lub obiecywano podwoić ją w przyszłości, zwykle byli gotowi czekać 35 dni. Ale głodni chcieli czekać tylko 3 dni.

Praca opiera się na znanym badaniu psychologicznym, w którym dzieciom oferowano jedną słodką piankę natychmiast lub dwie, jeśli były one gotowe poczekać 15 minut. Te dzieci, które przyjęły „szybką” ofertę, zostały sklasyfikowane jako bardziej impulsywne niż te, które mogły opóźnić gratyfikację i czekać na większą nagrodę. W kontekście badania Dundee oznacza to, że głód sprawia, że ludzie stają się bardziej impulsywni, nawet jeśli decyzje, o które zostali poproszeni, w żaden sposób nie złagodzą głodu.

Picie herbaty poprawia pracę mózgu

U osób pijących co najmniej cztery porcje herbaty tygodniowo mózg działa sprawniej, a różne jego rejony są lepiej zorganizowane. Naukowcy wykazali...

zobacz więcej

Wyniki sugerują, że niechęć do odroczenia gratyfikacji może przełożyć się na inne decyzje, na przykład finansowe i interpersonalne. Zdaniem doktora Vincenta ważne jest, aby ludzie wiedzieli, że głód może wpływać na ich preferencje w niekoniecznie przewidywalny sposób. Na przykład osoby doświadczające głodu z powodu ubóstwa mogą podejmować decyzje, które utrwalą ich trudną sytuację. Jak to mówią, syty głodnego nie zrozumie.

Dr Vincent zwraca uwagę, że chodzi o aspekt ludzkiego zachowania, który może być potencjalnie wykorzystywany przez specjalistów od marketingu, toteż ludzie powinni wiedzieć, że ich preferencje mogą ulec zmianie, gdy będą głodni.(„Kiedy w brzuchu pusto, w głowie groch z kapustą” – mawiał pan Zagłoba).

„Ludzie na ogół wiedzą, że kiedy są głodni, nie powinni kupować jedzenia, ponieważ są bardziej skłonni do dokonywania wyborów, które są niezdrowe lub niekorzystne. Nasze badania sugerują, że może to mieć wpływ również na inne decyzje. Powiedzmy, że rozmawialiśmy z doradcą ds. emerytur lub kredytu hipotecznego – robiąc to, gdy jesteś głodny, możesz bardziej troszczyć się o natychmiastową satysfakcję kosztem potencjalnie bardziej różowej przyszłości”.

– Słyszymy o dzieciach, które chodzą do szkoły bez śniadania, wiele osób stosuje dietę ograniczającą kalorie, wiele pości z powodów religijnych. Głód jest tak powszechny, że ważne jest zrozumienie nieoczywistych sposobów, w jaki może to mieć wpływ nasze preferencje i na decyzje – podsumował Vincent.

źródło:

Zobacz więcej