Bruksela tnie budżet. Polska może stracić miliardy?

Przyszła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen szuka oszczędności (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Komisja Europejska potrzebuje pieniędzy na ekologię, a to oznacza cięcia, na których Polska straci najwięcej – informuje „Rzeczpospolita”. Nasz kraj może stracić nawet 13 mld euro w nowym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej w porównaniu z projektem Komisji Europejskiej sprzed ponad roku.

Premier: Dobry budżet dla Europy Środkowej będzie dobrym budżetem dla UE

– Bardzo się cieszę z wizyty premiera Andreja Plenkovica w Polsce. To wyraźny dowód przyjaźni polsko-chorwackiej, stosunków pomiędzy naszymi...

zobacz więcej

Dziennik wskazuje, że już tamten projekt nie był dla Polski korzystny. Przewidywał w sumie 91,4 mld euro, czyli o 14,5 mld euro mniej niż w obecnym okresie budżetowym 2014-2020 (liczone w cenach stałych z 2018 roku).

Gazeta przypomniana, że był to efekt zarówno spadku dochodów (po przewidywanym brexicie), konieczności finansowania nowych celów, jak i zmiany kryteriów przyznawania unijnych funduszy.

Negocjacje nowego budżetu na lata 2021-2017 przyspiesza przewodnicząca obecnie pracom Unii Finlandia. W kulisach tych negocjacji słychać, że może być znacznie gorzej, niż wynika to z propozycji Komisji Europejskiej. 1 listopada kadencję rozpoczyna bowiem nowa Komisja pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, której priorytetem ma być tzw. zielony ład i na to będą musiały znaleźć się pieniądze.

Wysoki rangą zachodni dyplomata powiedział „Rz”, że „można zaoszczędzić 100 mld euro na polityce rolnej i polityce spójności”. Jak podaje dziennik, z polityki rolnej zostałoby zabrane około 60 mld euro, a z polityki spójności 40 mld euro. To oznacza ubytek kolejnych 12,9 mld euro z koperty przeznaczonej dla Polski.

źródło:
Zobacz więcej