RAPORT

Pogarda

Podróż kilkakrotnie krótsza, nowe połączenia – kolej CPK w Polsce południowo-wschodniej

Komponent kolejowy CPK poprawi jakość podróży w relacjach lokalnych, międzyregionalnych i międzynarodowych (fot. Shutterstock/ l i g h t p o e t)
Komponent kolejowy CPK poprawi jakość podróży w relacjach lokalnych, międzyregionalnych i międzynarodowych (fot. Shutterstock/ l i g h t p o e t)

Najnowsze

Popularne

Aż 11 razy szybciej będzie można dojechać po realizacji komponentu kolejowego CPK z Tarnowa do odległego o 60 km Buska Zdroju: 25 minut zamiast blisko pięciu godzin. Dojazd np. z Kielc lub Sanoka do Warszawy będzie trwał 2,5 razy krócej. Trzykrotnie szybciej niż teraz dojadą mieszkańcy Katowic czy Bielska Białej do Krakowa – tak wynika z prezentacji projektów w ramach konsultacji regionalnych CPK w południowo-wschodniej Polsce.

Z Łodzi do Warszawy w 50 minut, do Wrocławia w godzinę. Konsultacje kolejowej części CPK

Budowa linii dużych prędkości w woj. mazowieckim, dolnośląskim i łódzkim pozwoli na znaczące skrócenie czasów podróży, np. z Łodzi do stolicy kraju...

zobacz więcej

Regionalne Konsultacje Strategiczne to pierwszy etap trasowania linii kolejowych. Zanim zostanie wydana decyzja lokalizacyjna, będzie ona jeszcze dwukrotnie konsultowana ze społecznościami lokalnymi i samorządowcami. Analizowany będzie także wpływ na środowisko.

W ostatnich dniach Regionalne Konsultacje Strategiczne odbyły się w Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie i Rzeszowie. Poświęcone były one modernizacji istniejących i budowie nowych linii kolejowych, które znacznie poprawią jakość podróży i skrócą jej czas. Na terenie województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego powstanie ok. 700 km nowych szlaków.

Wybudowanie nowej linii z Buska Zdroju do Tarnowa (59 km, prędkość od 160 do 250 km/h) umożliwi przejazd pociągiem między tymi miastami w ciągu 25 minut – 11-krotnie krócej niż teraz (okrężną drogą podróż koleją zajęłaby blisko pięć godzin). Z Kielc do Tarnowa będzie można dojechać w 55 minut (zamiast ponad 3,5 godz), zaś z Tarnowa do Warszawy w 2 godz. 15 min. (zamiast blisko 3,5 godz. obecnie okrężną drogą przez Kraków).

Komponent kolejowy CPK to nie tylko linie wiodące bezpośrednio do stolicy i mającego powstać w jej pobliżu Portu Solidarność. Dwa nowe odcinki o łącznej długości 139 km (Milanów – Biała Podlaska – Fronołów oraz Rzeszów – Łętownia, 120-160 km/h) pozwolą na utworzenie nowego ciągu komunikacyjnego: Magistrali Wschodniej.

Podróż z Rzeszowa do Lublina będzie trwała 1 godz. 40 min. (obecnie 4 godz.), do Białej Podlaskiej 2 godz. 45 min., zaś do Białegostoku 4 godz. 45 min (obecnie około 7 godz. do obu tych miast).

W rejonie Olkusza powstanie zupełnie nowy węzeł kolejowy (Węzeł Małopolsko-Śląski), skąd będą się rozchodziły linie w stronę Włoszczowy (połączenie z CPK i Warszawą), Krakowa, Katowic oraz do Bogumina w Czechach (160-250+ km/h), gdzie połączy się z tamtejszą siecią linii wysokich prędkości (czeskie ministerstwo transportu również prowadzi prace przygotowawcze przed budową linii Praga – Ostrawa – Bogumin). Linia do Bogumina zostanie poprowadzona przez Jastrzębie Zdrój, obecnie największe polskie miasto pozbawione kolei.

Jak może wyglądać Centralny Port Komunikacyjny? Zobacz wizualizacje

Terminal w kształcie trójkąta, z bursztynowym dachem, zintegrowane z koleją lotnisko-miasto – między innymi takie koncepcje zaproponowali...

zobacz więcej

Inwestycje w rejonie Węzła Małopolsko-Śląskiego pozwolą na skrócenie podróży z Katowic do Krakowa z ponad 1,5 godz do 35 minut. Z Katowic do Warszawy pociąg będzie jechał 1 godz. 45 min. (do CPK 1,5 godz.), z Bielska Białej do Warszawy 2 godz. 10 min. (zamiast ponad 3 godz.), a do Krakowa 1 godz. (zamiast blisko 3) zaś z Jastrzębia Zdroju do Warszawy 2 godz. 25 min i do Krakowa 1 godz.

Inwestycje w polskie koleje w ramach komponentu kolejowego CPK poprawią także jakość podróży na krótkie dystanse, np. ekspres regionalny z Krakowa dojedzie do Olkusza w 20, a do Wolbromia w 40 minut.

Nową linią z Rzeszowa do Brzozowa przejedziemy w 20 min. zaś do Sanoka w 40 min. Godzinę zajmie podróż ze stolicy Podkarpacia do Sandomierza przez Sokołów Małopolski (20 min. z Rzeszowa), Rudnik nad Sanem, Nisko i Stalową Wolę (40 min. z Rzeszowa).

Mieszkańcy Zamościa dojadą do Lublina w 55 min., Tomaszowa Lubelskiego w 1 godz. 15 min. zaś Hrubieszowa w 1 godz. 50 min. Trasę Lublin – Warszawa pociąg pokona w 1 godz. 25 min., Rzeszów – Warszawa w 2 godz. 40 min. a Stalowa Wola – Warszawa w 2 godz. 10 min.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej