RAPORT

Kampania 2020

Współpracownik Putina: Oceny, że ZSRR okupował Polskę w 1939 r., są niezgodne z faktami

Siergiej Iwanow uważa, że przed wkroczeniem Armii Czerwonej Polska przestała istnieć (fot. pl.wikipedia.org)

Twierdzenia, że ZSRR jesienią 1939 r. okupował Polskę, są niezgodne z faktami historycznymi – oświadczył były zwierzchnik administracji prezydenta Rosji Siergiej Iwanow. Teraz pełni on funkcję przewodniczącego Rady Opiekuńczej Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego (RWIO).

17 września wbili Polsce nóż w plecy. Kreml nadal wybiela sowiecką hańbę

IV rozbiór Polski – to wciąż dla rosyjskich propagandzistów dzień wyswobodzenia braci Słowian spod władzy „polskich panów”. Najbliższe miesiące...

zobacz więcej

Wypowiedź Iwanowa, jednego z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina, przekazała agencja RIA Nowosti.

– Bardzo dużo się teraz mówi, że okupowaliśmy Polskę, podzieliliśmy ją i tak dalej. To nie okupacja, dlatego, że ludność zarówno krajów bałtyckich, jak i Polski stawała się obywatelami Związku Radzieckiego ze wszystkimi będącymi tego konsekwencją prawami i obowiązkami. Wielu obywateli tych terytoriów zaczęło wchodzić do elity radzieckiej, politycznej i twórczej. Czy bywa taka okupacja? – powiedział Iwanow.

Wyraził też ocenę, że przed wkroczeniem Armii Czerwonej we wrześniu 1939 r. Polska jako państwo przestała faktycznie istnieć, a jej władze polityczne i wojskowe rozpierzchły się pod uderzeniem armii niemieckiej.

Tę samą tezę powtarza RIA Nowosti w uzupełniającej wypowiedź Iwanowa informacji historycznej o wydarzeniach 1939 r., pisząc, że władze radzieckie „podjęły decyzję o przeprowadzeniu przez oddziały Armii Czerwonej operacji, mającej na celu ochronę życia i majątku Ukraińców i Białorusinów mieszkających we wschodnich obwodach państwa polskiego”, które – według RIA – „rozpadło się”.

źródło:

Zobacz więcej