RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Współpracownik Putina: Oceny, że ZSRR okupował Polskę w 1939 r., są niezgodne z faktami

Siergiej Iwanow uważa, że przed wkroczeniem Armii Czerwonej Polska przestała istnieć (fot. pl.wikipedia.org)
Siergiej Iwanow uważa, że przed wkroczeniem Armii Czerwonej Polska przestała istnieć (fot. pl.wikipedia.org)

Twierdzenia, że ZSRR jesienią 1939 r. okupował Polskę, są niezgodne z faktami historycznymi – oświadczył były zwierzchnik administracji prezydenta Rosji Siergiej Iwanow. Teraz pełni on funkcję przewodniczącego Rady Opiekuńczej Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego (RWIO).

17 września wbili Polsce nóż w plecy. Kreml nadal wybiela sowiecką hańbę

IV rozbiór Polski – to wciąż dla rosyjskich propagandzistów dzień wyswobodzenia braci Słowian spod władzy „polskich panów”. Najbliższe miesiące...

zobacz więcej

Wypowiedź Iwanowa, jednego z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina, przekazała agencja RIA Nowosti.

– Bardzo dużo się teraz mówi, że okupowaliśmy Polskę, podzieliliśmy ją i tak dalej. To nie okupacja, dlatego, że ludność zarówno krajów bałtyckich, jak i Polski stawała się obywatelami Związku Radzieckiego ze wszystkimi będącymi tego konsekwencją prawami i obowiązkami. Wielu obywateli tych terytoriów zaczęło wchodzić do elity radzieckiej, politycznej i twórczej. Czy bywa taka okupacja? – powiedział Iwanow.

Wyraził też ocenę, że przed wkroczeniem Armii Czerwonej we wrześniu 1939 r. Polska jako państwo przestała faktycznie istnieć, a jej władze polityczne i wojskowe rozpierzchły się pod uderzeniem armii niemieckiej.

Tę samą tezę powtarza RIA Nowosti w uzupełniającej wypowiedź Iwanowa informacji historycznej o wydarzeniach 1939 r., pisząc, że władze radzieckie „podjęły decyzję o przeprowadzeniu przez oddziały Armii Czerwonej operacji, mającej na celu ochronę życia i majątku Ukraińców i Białorusinów mieszkających we wschodnich obwodach państwa polskiego”, które – według RIA – „rozpadło się”.

źródło:

Zobacz więcej