RAPORT

Kampania 2020

Irańczycy przejęli kolejny tankowiec w Zatoce Perskiej

Do przejęcia statku doszło w okresie podwyższonych napięć w stosunkach między państwami bliskowschodnimi. Przed kilkoma dniami objęty sankcjami USA irański tankowiec Adrian Darya–1 dotarł w pobliże syryjskiego portu Tartus (fot. PAP/EPA/SATELLITE IMAGE ©2019 MAXAR TECHNOLOGIES / HANDOUT)

Irańscy strażnicy rewolucji przejęli w Zatoce Perskiej statek, który miał przemycać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich 250 tys. litrów oleju napędowego – poinformowała półoficjalna agencja irańska ISNA.

Iran przejął w Zatoce Perskiej zagraniczny tankowiec

Irański Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przejął w Zatoce Perskiej zagraniczny tankowiec „szmuglujący ropę naftową do kilku państw...

zobacz więcej

(Tankowiec) został zatrzymany w pobliżu wyspy Wielki Tunb w Zatoce Perskiej (...). Załoga została przekazana władzom sądowniczym w położonej na południu kraju prowincji Hormozgan – przekazała agencja, nie precyzując przynależności państwowej członków załogi.

Do przejęcia statku doszło w okresie podwyższonych napięć w stosunkach między państwami bliskowschodnimi. Ich przyczyną jest sobotni atak dronów na rafinerie Bukajk i Churajs w Arabii Saudyjskiej, który doprowadził do obniżenia o połowę wydobycia saudyjskiej ropy. To z kolei spowodowało wzrost cen surowca.

Do ataku przyznali się szyiccy rebelianci Huti z Jemenu, jednak władze USA o oskarżają o niego Iran; ten zaprzecza zarzutom.

Iran, z uwagi na państwowe dotacje i spadek wartości riala, ma należące z najniższych cen ropy naftowej na świecie i walczy z narastającym przemytem tego surowca drogami lądowymi do krajów Zatoki Perskiej.

Na początku września irańska straż przybrzeżna zajęła w Zatoce Perskiej inny statek, również oskarżony o przemyt ropy; zatrzymano 12 pochodzących z Filipin członków załogi. Statek przewoził ponad 280 tys. litrów surowca.

W lipcu Iran przejął w Zatoce Ormuz pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero. Teheran tłumaczył to rzekomym nieudzieleniem pomocy mniejszej irańskiej jednostce, z którą miał się zderzyć. Dwa tygodnie wcześniej władze Gibraltaru zatrzymały irański tankowiec, podejrzany o łamanie unijnych sankcji wobec Syrii. Ten ostatni statek został zwolniony w sierpniu. W poniedziałek rzecznik MSZ Iranu Abbas Musawi oświadczył, że wkrótce może dojść do zwolnienia także Stena Impero.

źródło:

Zobacz więcej