Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Naimski o wyroku ws. OPAL-u: Solidarność energetyczna w UE może być ważna

W zeszłym tygodniu TSUE unieważnił zgodę KE na wykorzystanie w pełni gazociągu OPAL przez rosyjski Gazprom (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Udało się obronić polski interes – tak wyrok sądu Unii Europejskiej ws. gazociągu OPAL ocenił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Sekretarz stanu w KPRM zaznaczył w Polskim Radiu 24, że nasz kraj jest „pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i powinniśmy korzystać ze swoich uprawnień”.

„Koszty gazu spadły w stosunku do cen, które płaciliśmy z pistoletem przystawionym do głowy”

– Wyrok sądu UE spowodował, że Gazprom i Niemcy nie będą mogli używać rurociągu Opal w 100 proc. w sposób monopolistyczny – ocenił Mateusz...

zobacz więcej

W zeszłym tygodniu TSUE unieważnił zgodę Komisji Europejskiej z 2016 r., która zezwalała na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom.

Jak ocenił Naimski, wyrok sądu jest „bardzo ważny”. – Gazociąg OPAL jest przedłużeniem rosyjsko-niemieckiego połączenia, które już istnieje po zachodniej stronie Polski. Gazociąg ten łączy Bałtyk z Czechami i Europą Środkową – mówił rządowy pełnomocnik.

Dodał, że OPAL to taki „rosyjski pierścień”, zamykający Europę Środkową. Zaznaczył, że zgoda, którą Rosjanie otrzymali z Brukseli na wykorzystanie tej trasy w stu procentach, jest „odstępstwem od regulacji unijnego prawa, które jest prawem rynkowym i mówi, że tego typu instalacja musi być dostępna dla wszystkich”.

– Padł werdykt rozstrzygający na naszą korzyść, a to oznacza, że przesył rosyjskiego gazu do Europy Środkowej natychmiast musiał się zmniejszyć – powiedział Naimski. Jego zdaniem to „chyba pierwszy namacalny dowód na to, że jednak solidarność – jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne – to jest coś, co może być ważne w Unii Europejskiej”.

źródło:
Zobacz więcej