RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ziobro: Fundusz Sprawiedliwości przeznaczy 4 mln zł na sprzęt w jednym z kieleckich szpitali

Chcę, by do końca przyszłego roku uruchomiono program, w ramach którego środki z Funduszu Sprawiedliwości będą trafiać także do szpitali – powiedział w poniedziałek szef Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak dodał, 4 mln zł na sprzęt ratujący życie już teraz trafi do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Szumowski: Szpitale powiatowe dostaną dodatkowe 344 mln zł

Średnio po 922 tys. zł wsparcia z budżetu dostaną 373 lecznice – informuje „Rzeczpospolita”. Dyrektorzy przekonują, że dotacja Ministerstwa Zdrowia...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej w Kielcach, towarzyszącej podpisaniu umowy na przekazanie środków dla WSZ, Ziobro przypomniał, że Fundusz Sprawiedliwości został powołany po to, aby nieść pomoc osobom bezpośrednio pokrzywdzonym przestępstwem i stwarzać podstawy prawne do pomocy tym osobom.

– Ale również do celów tego funduszu zaliczyliśmy udzielanie szeroko rozumianej pomocy instytucjom, organizacjom, które zajmują się ratowaniem czy udzielaniem wsparcia osobom pokrzywdzonym, nie tylko w formie pomocy prawnej, psychologicznej – wskazał minister sprawiedliwości.

– Nikt chyba nie ma wątpliwości, że osoby pokrzywdzone przez przestępstwa, np. drogowe albo z przemocą – w tym przemocą domową – trafiają niestety czasami do szpitala. I nikt nie ma wątpliwości, najważniejszą, najcenniejszą wartością chronioną, jest ludzkie życie i zdrowie – zaznaczył Ziobro.

Jak podkreślił, formuła Funduszu Sprawiedliwości powinna być rozszerzona. Przypomniał przy tym, że najpierw wsparcie ponad 100 mln zł z tego funduszu trafiło do Ochotniczej Straży Pożarnej.

Minister zaznaczył, że to często OSP jako pierwsza pojawia się na miejscu wypadków, jednak później ich ofiary trafiają do szpitali, w których często brakuje nowoczesnego sprzętu zwiększającego szanse na przeżycie.

– Dostęp do nowoczesnych urządzeń diagnostycznych, np. tomografu komputerowego, może mieć znaczenie dla podjęcia skutecznej terapii – wskazał.

Powstanie klinika „Budzik” dla dorosłych. 40 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości przeznaczy 40 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości na przestrzeni kilku lat na wybudowanie kliniki „Budzik” dla osób...

zobacz więcej

– W związku z tym podjąłem decyzję o tym, aby do końca przyszłego roku (...) uruchomić program, by te środki, którymi dysponujemy, były w dużym stopniu zaangażowane w wyposażanie szpitali, zwłaszcza tych oddziałów związanych z bezpośrednim ratowaniem ludzkiego życia osób z wypadków drogowych czy osób, które w inny sposób stały się ofiarami przestępstwa – powiedział Ziobro.

Jak poinformował, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach otrzyma z Funduszu Sprawiedliwości 4 mln zł. Za dodatkowe pieniądze zostanie zakupiony nowy sprzęt ratujący życie, w tym nowej generacji tomograf komputerowy.

Ziobro podkreślił, że nie jest to pierwsza inicjatywa tego rodzaju, ponieważ Fundusz Sprawiedliwości wcześniej dofinansował Klinikę Budzik, zajmującą się osobami pogrążonymi w śpiączce. – Ten program jeszcze bardziej otworzył nam oczy na potrzeby w tym obszarze – dodał szef resortu.


Dyrektor WSZ Bartosz Stemplewski podkreślił, że poza tomografem komputerowym, szpital planuje zakupić za środki z Funduszu Sprawiedliwości także m.in. aparaty USG, kardiomonitor, bronchofiberoskop. Urządzenia będą wykorzystywane głównie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

– Jesteśmy największym szpitalem w województwie, spełniamy specjalną rolę, bo przede wszystkim zaopatrujemy pacjentów w przypadkach nagłych. Mamy największy SOR i lada moment uruchamiamy też Centrum Urazowe dla dorosłych. Ten sprzęt na pewno się przyda – dodał dyrektor szpitala.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej