Raport

#FabrykahejtuPO

Inowrocławski ratusz „futrował swoich”. Kilkukrotne różnice w wydatkach na lokalne media

Jak ujawnił portal tvp.info, w Urzędzie Miasta Inowrocławia funkcjonował „wydział nienawiści”, którym kierował poseł PO Krzysztof Brejza (fot. Shutterstock/canon_shooter)

Różnice w wydatkach Urzędu Miasta Inowrocławia – gdzie pod kierownictwem posła PO-KO Krzysztofa Brejzy działał „wydział nienawiści” – na reklamę w lokalnych portalach internetowych są kilkukrotne. Należąca do ojczyma rzeczniczki inowrocławskiego ratusza spółka medialna zarobiła od początku 2019 r. ponad sześciokrotnie więcej niż konkurencyjny z portali – wynika z udostępnionych przez miasto faktur, o które wnioskował lokalny działacz Marek Browiński. W rozmowie z portalem tvp.info zdradza również, jak żona prezydenta miasta Aleksandra Brejza reagowała na krytykę męża.

Afera Brejzy: nie tylko hejt w sieci. Również masowe donosy i kradzieże tożsamości

Marcin Wroński zdobył w II turze wyborów prezydenckich w Inowrocławiu 49,2 proc. głosów. – Przegrałem z Ryszardem Brejzą tylko 300 głosami. Mało co...

zobacz więcej

Marek Browiński na początku sierpnia skierował do inowrocławskiego urzędu miasta prośbę o udostępnienie informacji publicznej, dotyczącej wydatków ratusza na reklamę w lokalnych portalach.

W odpowiedzi zastępca prezydenta miasta Wojciech Piniewski przesłał trzy faktury. Dwie z nich są wystawione przez portal ki24.info i opiewają w sumie na kwotę 1521,51 zł. Jedna faktura została wystawiona przez portal ino.online na kwotę 249,08 zł.

Stąd wynika, że na promocję w pierwszym medium inowrocławski ratusz pod rządami Ryszarda Brejzy wydał ponad sześciokrotnie więcej niż w konkurencyjnej firmie.

Jak wskazał w rozmowie z portalem tvp.info Marek Browiński, podobne nierówności w wydatkach medialnych były zauważalne już w poprzednich latach.

„Weźcie klikajcie, rozruszaj trochę towarzystwo”. Jak żona Brejzy hejt ustawiała

„Na mnie też możecie liczyć (…) jak się angażuję, to cała. Kurde super” – mówiła w rozmowie z działaczem z Inowrocławia Aleksandra Brejza. Portal...

zobacz więcej

Skąd to wynika? Jak przyznał Browiński, wygląda to na „futrowanie swojego”. Właścicielem firmy Media Kurier – do której należy premiowany portal ki24.info – jest bowiem ojczym rzeczniczki prasowej Urzędu Miasta Inowrocławia Adriany Herman.

Marek Browiński – który w 2017 r. kandydował w wyborach uzupełniających do samorządu z komitetu popieranego przez Pawła Kukiza – przytoczył także ciekawą historię z czasów, kiedy jeździł jako taksówkarz i zdarzyło mu się podwozić Aleksandrę Brejzę, żonę prezydenta Inowrocławia.

Sytuacja miała miejsce około roku 2012, w czasie, gdy Browiński był aktywnym komentatorem w internecie, krytykującym władze miasta. Kiedy kończył kurs taksówką w okolicy, gdzie mieszkał prezydent Ryszard Brejza, zauważył machającą z prośbą o zabranie kobietę. Zatrzymał się i zgodził na podwiezienie do centrum miasta.

– Ujechaliśmy jakieś 300-400 metrów i ta pani chyba zorientowała się, z kim jedzie i pyta: „Dlaczego pan tak brzydko pisze (w internecie – red.) o moim mężu?” – wspomniał lokalny działacz. Jak dodał, nie znał wtedy osobiście pani Aleksandry Brejzy i również dopiero wtedy zorientował się, kogo wiezie.

Zdziwiło go, że do nieznajomego taksówkarza z taką bezpośredniością zwróciła się wtedy żona prezydenta miasta, łącząc go z krytyką męża w internecie.

„Trzech radnych w Inowrocławiu to hejterzy. Uzyskali poparcie Ryszarda i Krzysztofa Brejzów”

Trzy osoby z kręgu internetowych hejterów są teraz radnymi w Inowrocławiu z poparcia Ryszarda i Krzysztofa Brejzów – powiedział w rozmowie z...

zobacz więcej

– Dyskutowaliśmy z panią Brejzą długo, zanim wysiadła – przyznał Browiński.

Dodał, że na przestrzeni lat jego stosunek do prezydenta Brejzy ewoluował. – Na początku uważałem, że dobrał sobie złych ludzi i moja krytyka początkowo dotyczyła jedynie złych urzędników. Dopiero później zorientowałem się, że on, jako kapitan statku, dobrał sobie tych złych ludzi i to jego wina – zaznaczył Browiński.

On sam jest zresztą ofiarą internetowych hejterów z „wydziału nienawiści”, którym w inowrocławskim ratuszu kierował poseł PO-KO Krzysztof Brejza. „Grupa portalowa” Brejzy posługiwała się w swoich działaniach nieprawdziwymi informacjami, hejtem, szerzeniem nienawiści i bezpardonowym atakowaniem przeciwników sugestiami dotyczącymi ich wyglądu, życia prywatnego czy orientacji seksualnej.

Sama Aleksandra Brejza również jest aktywna w polityce. W wyborach samorządowych w 2014 r. kandydowała startowała z listy Porozumienie Ryszarda Brejzy. Według listy kandydatów opublikowanej przez portal ino.online startowała z drugiego miejsca w okręgu obejmującego Inowrocław i Złotniki Kujawskie.

Faktury za wydatki na reklamę, udostępnione przez Urząd Miasta Inowrocławia:źródło:
Zobacz więcej