Siedem osób zatrzymanych ws. milionowych wyłudzeń VAT przy obrocie paliwem

Skarb Państwa na działaniu grupy mógł stracić ponad 33 mln zł (fot. Shutterstock/Maridav)

CBA wraz z CBŚP zatrzymało siedem osób zamieszanych w proceder wyłudzenia podatku VAT przy obrocie paliwami. Szacuje się, że Skarb Państw mógł stracić ponad 33 mln zł. Jako pierwsze informację podała „Panorama” TVP2.

Szefernaker: 8 mld zł rocznie traciliśmy na lewym obrocie paliwa

8 mld zł rocznie traciliśmy na lewym obrocie paliwa, a przez osiem lat rządów PO–PSL to jest ok. 64 mld zł – mówił w piątek w Manowie (woj....

zobacz więcej

Jak wynika z komunikatu CBA, „do zatrzymań doszło na terenie Poznania i okolic”. Wśród zatrzymanych znalazł się kierownik grupy przestępczej oraz jej członkowie.

Funkcjonariusz przeszukali miejsca zamieszkania i prowadzenia rzekomej działalności gospodarczej celem zabezpieczenia materiału dowodowego.

Jak podaje CBA, „z ustaleń śledztwa wynika, że działalność grupy polegała na wykorzystywaniu krajowych i zagranicznych firm do wystawiania poświadczających nieprawdę faktur VAR, dokumentujących obrót paliwami. Faktury te były następnie wykazywane w składanych deklaracjach podatkowych i stanowiły podstawę do zwrotu nienależnego podatku VAT”.

Skarb Państwa na działaniu grupy mógł stracić ponad 33 mln zł.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Prokuratura Krajowa zapowiedziała, że po przewiezieniu zatrzymanych do wrocławskiej prokuratury regionalnej, zostaną im przestawione zarzuty m.in. kierowanie i uczestniczenia w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz przestępstw przeciwko dokumentom i przestępstw skarbowych. Za takie przestępstwa grozi do 15 lat więzienia.

Prokurator zdecyduje, jakie zastosować środki zapobiegawcze wobec zatrzymanych, czy np. skierować wobec nich wnioski o areszt.

źródło:
Zobacz więcej