Ponad 215 mln zł na zadania drogowe w ośmiu województwach

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził do realizacji kolejne 10 programów i trzy aneksy do programów inwestycji dla zadań drogowych w ośmiu województwach; łączny koszt wynosi ponad 215 mln zł – poinformował w poniedziałek w komunikacie resort infrastruktury.

Jak może wyglądać Centralny Port Komunikacyjny? Zobacz wizualizacje

Terminal w kształcie trójkąta, z bursztynowym dachem, zintegrowane z koleją lotnisko-miasto – między innymi takie koncepcje zaproponowali...

zobacz więcej

„Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził do realizacji kolejnych 10 programów inwestycji i 3 aneksy do programów inwestycji dla zadań drogowych, których łączny koszt wynosi ponad 215 mln zł. Są to zadania związane z rozbudową odcinków dróg i wzmocnieniem ich nawierzchni do przenoszenia obciążeń o nacisku 11,5 t/oś.” – napisano w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.

„Nastąpi poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego przez przebudowę skrzyżowań, budowę chodników, ciągów pieszo–rowerowych, sygnalizacji świetlnej, zatok autobusowych, a także budowę przepustów i mostów na drogach krajowych” – czytamy.

Zadania te będą realizowane w województwach: kujawsko–pomorskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, świętokrzyskim, warmińsko–mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Dla części z nich rozpoczęły się już roboty budowlane.

Zgodnie z informacją w ramach programu zadania „Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w woj. kujawsko–pomorskim na DK 62 na odcinku Kruszwica – Grodztwo ramach Programu Budowy Dróg Krajowych – Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (aneks)”, zostanie wybudowany ciąg pieszo–rowerowy wzdłuż drogi krajowej nr 62 na odcinku o długości 2,861 km. Prace mają zostać zrealizowane w 2019 r.

W województwie lubuskim rozbudowana ma zostać DK 22 na odcinku Gorzów Wielkopolski – Strzelce Krajeńskie. Celem inwestycji, jak tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury, jest przywrócenie odcinka drogi krajowej nr 22 o długości ponad 18 km do standardu drogi klasy GP, przez dostosowanie nośności nawierzchni do ruchu o obciążeniu osi 115 kN.

Firmowi dłużnicy. Sprawdź, gdzie jest najwięcej niesolidnych przedsiębiorców

Najwięcej dłużników wśród firm jest na Górnym i Dolnym Śląsku. Ale największa kwota zaległości do spłacenia dotyczy przedsiębiorców z województwa...

zobacz więcej

„Zadanie obejmuje poszerzenie jezdni poza terenem zabudowy, przebudowę skrzyżowań, budowę mostu przez kanał Santoczna w miejscowości Zdroisko, budowę chodników i dróg rowerowych oraz przebudowę zatok autobusowych. Okres realizacji: 2019–2023 proces przygotowawczy; 2024–2026 roboty budowlane” – napisano.

Program „Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie łódzkim na DK 42 na odcinku Kolonia Lisowice – Draby w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych – Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (aneks)” obejmuje przebudowę chodnika o długości 775 m oraz zatoki autobusowej wraz z dojściem do niej. Ponadto m.in. zostaną odtworzone istniejące zjazdy oraz zainstalowane oświetlenie na przejściu dla pieszych. Okres realizacji robót: 2020 r.

W województwie małopolskim zaplanowano budowę mostu na potoku w miejscowości Biertowice w ciągu DK 52. „W ramach zadania zostanie rozebrany stary i wybudowany nowy most na drodze krajowej nr 52 wraz z przebudową sieci uzbrojenia terenu. Okres realizacji robót: 2020–2022” – wyjaśniono.

Poza tym realizowana będzie budowa przepustu w ciągu DK 52 w miejscowości Inwałd. „Zadanie obejmuje rozebranie starego i wybudowanie nowego przepustu na drodze krajowej nr 52 wraz z przełożeniem sieci wodociągowej znajdującej się w części przelotowej przepustu i przebudowę sieci uzbrojenia terenu. Okres realizacji robót: 2020 – 2022” – czytamy w komunikacie.

Analitycy: Benzyna bezołowiowa 95 będzie tańsza od diesla

Benzyna będzie tańsza od diesla – poinformowali analitycy branżowego portalu e-petrol.pl. Eksperci wskazali, że w ciągu dwóch najbliższych tygodni...

zobacz więcej

„Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie małopolskim na DK 7 w Myślenicach (Zadanie 2) (aneks)” obejmuje budowę węzła drogowego na skrzyżowaniu z drogą powiatową wraz z likwidacją sygnalizacji świetlnej i budowę pasów włączenia oraz wyłączenia wzdłuż drogi krajowej nr 7. Okres realizacji robót: 2021–2022.

W województwie świętokrzyskim budowana będzie sygnalizacja świetlna w ciągu DK 74 na dwóch skrzyżowaniach z DK 42 i DW 728 w miejscowościach Ruda Maleniecka, Radoszyce. „W ramach zadania zostaną wybudowane dwie sygnalizacje świetlne akomodacyjne acykliczne na dwóch skrzyżowaniach. Okres realizacji robót: 2019 r.” – czytamy w komunikacie.

Celem programu „Budowa ścieżki pieszo–rowerowej wzdłuż DK 92 na odcinku Słupca – Kowalewo Góry” w województwie wielkopolskim jest budowa ścieżki pieszo–rowerowej o długości 757 m wraz z infrastrukturą towarzyszącą. „W ramach zadania przebudowane zostaną także zjazdy indywidualne i publiczne, zlokalizowane wzdłuż drogi wraz z elementami odwodnienia. Okres realizacji robót: 2019 r.” – tłumaczy resort infrastruktury.

W województwie warmińsko–mazurskim będzie budowany nowy przepust w ciągu DK 57 koło miejscowości Labuszewo. Okres realizacji robót: 2020 r. W województwie tym powstanie też przepust w ciągu DK 16 koło miejscowości Tyrowo. Okres realizacji robót: 2020 r.

Plan dla województwa zachodniopomorskiego obejmuje budowę zatoki autobusowej w miejscowości Białe w ciągu DK 11 (okres realizacji robót: 2019 r.) oraz budowę zatoki autobusowej w miejscowości Przyjezierze w ciągu DK 20; Okres realizacji robót: 2019 r.” – tłumaczy ministerstwo.

Natomiast w ramach zadania realizowanego w Sitnie, na odcinku drogi krajowej nr 20 w miejscowości wybudowany zostanie chodnik. Okres realizacji robót: 2019 r.

źródło:

Zobacz więcej