RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kwieciński: Wzrost płacy minimalnej nie podetnie skrzydeł przedsiębiorcom

Szef resortu poinformował, że obecnie udaje się uzyskać znacznie większy wzrost gospodarczy przy mniejszym poziomie inwestycji (fot. Shutterstock/Sirisak_baokaew)

Wzrost płacy minimalnej nie podetnie skrzydeł przedsiębiorcom - ocenił w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak dodał, w tym roku polskie PKB wyniesie około 4,5 proc.

PKB w Polsce to jeden z najlepszych rezultatów w UE [INFOGRAFIKA]

Produkt Krajowy Brutto w Unii Europejskiej w II kwartale 2019 roku wyniósł 1,4 proc. rdr, a w Polsce 4,2 proc. To jeden z najlepszych rezultatów w...

zobacz więcej

Szef resortu inwestycji i rozwoju został zapytany w poniedziałek w Polsat News, czy wysoka płaca minimalna nie podetnie skrzydeł przedsiębiorcom. – Nie, nie podetnie – odpowiedział. Wyjaśniał, że „nadal płace stanowią stosunkowo mniejszy udział w naszym PKB aniżeli w krajach zachodnich.”

– A dodatkowo dla tych wszystkich najmniejszych wprowadzamy taki specjalny bufor w postaci mniejszych opłat z tytułu ZUS, więc na tym nie stracą – zapewnił minister.

Mówił także o inwestycjach i wzroście gospodarczym. Poinformował, że obecnie udaje się uzyskać znacznie większy wzrost gospodarczy przy mniejszym poziomie inwestycji. Jest to m.in. związane z bardzo silnym wykorzystaniem digitalizacji, czy tzw. przemysłu 4.0, który oparty jest na technologiach informatycznych.

– A to oznacza, że żeby pewien poziom wzrostu gospodarczego osiągnąć, nie trzeba aż tyle pieniędzy wydawać. Ponadto inaczej zachowują się firmy, jak jeszcze – powiedzmy – 10 lat temu – powiedział.

Wyjaśnił, że wtedy, gdy przychodziła koniunktura gospodarcza, firmy gwałtownie zwiększały swoje inwestycje. Teraz natomiast próbują maksymalnie wykorzystać cały swój potencjał.

– A to powoduje, że do osiągnięcia pewnego poziomu wzrostu gospodarczego nie wymaga się aż tyle inwestycji. I my tego też w ostatnich latach doświadczamy – powiedział Kwieciński.

Tłumaczył też, że potencjał naszej gospodarki jest oceniany przez ekspertów międzynarodowych na ok. 3 proc. wzrostu.

Polska liderem wzrostu gospodarczego państw rozwiniętych

Czołowy tygodnik Portugalii „Expresso”, wieszcząc recesję w Europie, wskazuje Polskę jako „światowego lidera wzrostu gospodarczego” wśród państw...

zobacz więcej

– Pokazaliśmy, że jeżeli się robi dodatkowy wysiłek, to można znacznie szybciej się rozwijać, pomiędzy 4 a 5 proc. W zeszłym roku to było 5,1 proc. W tym roku spodziewamy się, że to będzie około 4,5 proc. i to pomimo tego, że praktycznie w całej UE, a szczególnie w strefie euro mamy silne spowolnienie – zaznaczył.

Kwieciński pytany był także, czy dostał propozycję objęcia teki ministra finansów, czy były takie rozmowy. – Nawet jeżeli były, to nie mówi się o nich, dopóki one się nie staną ciałem – odpowiedział.

– Premier może każdego z nas w rządzie i odwołać i każdą nową osobę może powołać. Takie są prerogatywy pana premiera – powiedział.

Ocenił, że ministerstwo finansów to jeden z najlepszych resortów – ministerstwo bardzo solidnie zbudowane, szczególnie w tej chwili, kiedy nastąpiła integracja służb celnych i podatkowych. – I widać to po efektach, które są ważne dla całego rządu. Tak że jest to na pewno resort, który bardzo dobrze działa – ocenił.

źródło:

Zobacz więcej