Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

KO przejmuje #SilniRazem – hejterskie hasło w mediach społecznościowych

Hasło „Silni razem” w poniedziałek pod Sejmem zaprezentowali posłowie KO Krzysztof Brejza i Adam Szłapka (fot. PAP/Tomasz Gzell)

„Urządzić z grupy agresywnych i często wulgarnych osób twarz ostatniej prostej kampanii; przecież to wygląda jak sabotaż” – dziwi się dziennikarz Marcin Makowski. To reakcja, na zapowiedź, że Koalicja Obywatelska w poniedziałek rozpocznie akcję mobilizacyjną pod hasłem #SilniRazem – hejterskim hasztagiem używanym w mediach społecznościowych przez związanych z opozycją internautów, a ostatnio również polityków KO. O planach ugrupowania poinformował Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”.

„#SilniRazem” to oznaczenie, którego w opisach i podpisach kont używają użytkownicy Twittera popierający opozycję. W ostatnich dniach również politycy Koalicji Obywatelskiej, a także oficjalne konta ugrupowania dodają to hasło do swoich wpisów.

Jak poinformował w niedzielę na Twitterze dziennikarz Michał Kolanko, Koalicja Obywatelska już oficjalnie pod hasłem #SilniRazem ma w poniedziałek rozpocząć mobilizację w kampanii wyborczej.

Dotychczas posługiwali się nim w dużej mierze jedynie internetowi hejterzy, atakując z agresją sympatyków i polityków Prawa i Sprawiedliwości. „A tyle było dementi tutaj na TT, że #SilniRazem to z #KO nic wspólnego i w ogóle” – skomentowała rzeczniczka SLD i Lewicy Anna Maria Żukowska. Jak ocenił szef portalu tvp.info Samuel Pereira, działania twitterowej grupy #SilniRazem przypominają wojnę informacyjną, jaką w internecie prowadzi Rosja. „Gdy propaganda Kremla chce wpłynąć na politykę danego kraju – rozsiewa hejt, produkuje fejki i nasyła trolli na wybrany kraj. W ten sposób próbuje się niszczyć antyrosyjskie władze i dziennikarzy” – porównał Pereira.

Wykorzystaniu przez KO w kampanii wyborczej kontrowersyjnego hasła dziwi się także dziennikarz Wirtualnej Polski i „DoRzeczy” Marcin Makowski. „Urządzić z grupy agresywnych i często wulgarnych osób twarz ostatniej prostej kampanii. Przecież to wygląda jak sabotaż” – ocenił publicysta. Z kolei dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki uważa, że „tępawe i chamskie twiciki”, kryjące się za hasztagiem #SilniRazem wydają się „mocno kontrskuteczne”. „Jeśli grupka #SilniRazem ma ochotę przekonać kogokolwiek do poparcia opozycji, to sugerowałbym zapanowanie nad standardami kultury i języka” – skomentował w mediach społecznościowych. Jego wcześniejszy wpis szybko skomentował jeden z internautów, oczywiście z hasłem #SilniRazem w podpisie, radząc publicyście „założenie pieluchy” zamiast „obnoszenia się z biegunką ku chwale prezesa”.

Do grona obserwujących twitterowe konto patronujące hejterskiej akcji należą m.in. poseł PO Krzysztof Brejza – który, jak ujawnił portal tvp.info, stał za hejtem w internecie prowadzonym w inowrocławskim ratuszu – oraz szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Tuż po zapowiedzi Michała Kolanko o przejęciu hasła #SilniRazem na potrzeby kampanii, wspomniany profil opublikował wpis, w którym wezwano do wyciszenia najbardziej agresywnych wpisów. „Bardzo prosimy (…) o kulturę dyskusji na TT”, „potępiamy agresję i hejt” – napisał administrator strony. W poniedziałek rano Koalicja Obywatelska zainaugurowała akcję „Silni razem”, specjalny bus i infolinia będą zachęcały do wspierania kampanii opozycji. Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli, żeby się do nas zgłaszać, żebyśmy wspólnie działali w kampanii; to „wybory o wszystko” – apelowali politycy Koalicji.

zobacz więcej

– Ruszamy z akcją „Silni razem”, będziemy w całej Polsce, to jest kontynuacja akcji sztabowej, kampanii otwartej, kampanii wspólnej z wszystkimi ludźmi dobrej woli. Każda osoba, która chce wesprzeć kampanię Koalicji Obywatelskiej może się do nas zgłosić – podkreślił na konferencji prasowej przed Sejmem poseł PO-KO Krzysztof Brejza.

Dodał, że uruchomiona została też specjalna infolinia. Jak mówił, zbliżające się wybory parlamentarne to najważniejsze wybory od 1989 roku, to „wybory o wszystko”.

– Słyszymy o pomysłach PiS na podniesienie ZUS, widzimy w jakim agonalnym stanie jest służba zdrowia, widzimy atak na demokrację, słyszymy o planach „urządowienia” mediów. Czas powiedzieć tej polityce nienawiści, polityce hejtu, polityce dzielenia Polaków: „Stop”. Możemy zrobić to tylko będąc razem. Ruszamy dzisiaj busem, uruchamiamy infolinię i zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli, żeby się do nas zgłaszać, żebym wspólnie działali w kampanii – podkreślił Brejza

– Zachęcamy wszystkich bardzo mocno, żeby się włączyli. Będziemy w całej Polsce, to jest akcja, która angażuje wszystkich kandydatów i każdy, kto chce być wolontariuszem KO, kto chce włączyć się w kampanię, zatrzymać to wszytko, co robi TVP, chce zatrzymać podniesienie ZUS dla przedsiębiorców, może się włączyć w akcję „Silni razem” – powiedział z kolei poseł Adam Szłapka. W poniedziałek rano Koalicja Obywatelska zainaugurowała akcję „Silni razem”, specjalny bus i infolinia będą zachęcały do wspierania kampanii opozycji. Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli, żeby się do nas zgłaszać, żebyśmy wspólnie działali w kampanii; to „wybory o wszystko” – apelowali politycy Koalicji.

Jak zastanawiają się internauci, nie wiadomo na tę chwilę, czy hejterski hasztag #SilniRazem jest dopiero teraz „zawłaszczany” przez polityków KO, czy od początku to właśnie ugrupowanie stało za prowadzoną pod nim akcją w internecie.

źródło:
Zobacz więcej