RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

New Jersey: Manifestacja Polonii w 80. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę

Manifestacja środowisk polonijnych odbyla się pod słynnym Pomnikiem Katyńskim w Jersey City (fot. Twitter/Klub GP New York)
Manifestacja środowisk polonijnych odbyla się pod słynnym Pomnikiem Katyńskim w Jersey City (fot. Twitter/Klub GP New York)

Pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City w stanie New Jersey manifestowała w niedzielę Polonia przypominając o ofiarach II wojny światowej. Organizatorzy pragnęli, by manifestacja zbiegła się z 80. rocznicą napaści sowieckiej na Polskę. Apelowali też o zjednoczenie Polonii.

„Iskra Pamięci”. W Warszawie i Zamościu zapłoną znicze upamiętniające ofiary sowieckiej agresji

W sobotę na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz na Rynku Wielkim w Zamościu zapłonie – w ramach akcji „Iskra Pamięci” – ponad 20...

zobacz więcej

– Chcieliśmy przypomnieć, że 17 września 1939 roku Polska została zdradziecko zaatakowana przez Rosję sowiecką. Symbolizuje to bagnet tkwiący w plecach żołnierza, na monumencie, przed którym zgromadziła się Polonia – powiedział współorganizator wydarzenia Janusz Sporek, prezes Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych.

W swym wystąpieniu podkreślił, że wojna była pokłosiem tajnych negocjacji i knowań przeciw Polce Niemców z Rosją, co w szczególności ilustrował układ Ribbentrop-Mołotow. Dowiodła ogromnego bohaterstwa polskiego żołnierza. Była zarazem tragedią narodu. Wyniszczono bowiem polską inteligencję, a ogółem zginęło sześć milionów Polaków, w tym 3 mln polskich Żydów.

Sporek zwrócił uwagę, że dziś próbuje się zmieniać fakty historyczne, Polskę czyni się odpowiedzialną za Holokaust, chce się odbierać jej dobra narodowe, pieniądze, mienie bezspadkowe, a przede wszystkim godność. Mówca nawoływał do zjednoczenia Polaków amerykańskich, w tym polonijnych organizacji.

– Zjednoczenie Polonii powinno służyć ochronie pamięci naszych bohaterskich przodków, ale i wszystkich innych ofiar tej potwornej martyrologii. Musimy uczynić wszystko, by nie powtórzył się hańbiący incydent z parady zwycięstwa w Londynie, na którą nie zaproszono polskich żołnierzy, w tym nawet pilotów tak zasłużonych dla obrony Anglii (...) bo nie chciano drażnić Stalina. Zjednoczenie potrzebne jest właśnie po, to, aby dać odpór próbom zmieniania i fałszowania historii – przekonywał Sporek.

Prezydent RP: Trudno sobie wyobrazić kataklizm II wojny światowej

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że obecnie trudno sobie wyobrazić kataklizm II wojny światowej. Dziś przypada 80. rocznica jej wybuchu. Jak...

zobacz więcej

Jak powiedział główny inicjator uroczystości, nowojorski adwokat Sławomir Platta, niezależnie od rocznicowego charakteru celem zgromadzenia pod pomnikiem było zademonstrować władzom Jersey City jednolity front polonijnych organizacji, które wejdą w skład „Stewardship Committee Pomnika Katyńskiego”.

– Będzie on służył nie tylko ochronie monumentu, ale reagował na potencjalne wyzwania, w obliczu których może znaleźć się w przyszłości Polonia. Zależy nam, aby w przypadku zagrożenia jednej organizacji w jej obronie mogły stanąć wszystkie. Od tej pory Polonia przemówi jednym głosem – zapewniał Platta.

Adwokat zapoczątkował i przewodził działaniom Polonii, które wbrew intencjom lokalnych władz doprowadziły do utrzymania lokalizacji monumentu w prestiżowym miejscu w Jersey City przy Exchange Place.

W niedzielnej uroczystości uczestniczyli m.in. przewodniczący Rady Miejskiej w Jersey City Rolando R. Lavarro Jr oraz konsul RP w Nowym Jorku Emilia Gmiter. Przybyli kombatanci z Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, kadeci z Pulaski Militia 1833, a także przedstawiciele polonijnych organizacji. Młodzież ze szkół polskich śpiewała pieśni religijne i patriotyczne.

Oprócz wieńców i kwiatów od zaproszonych delegacji i oficjalnych gości składały je także osoby prywatne w imieniu członków swych rodzin, którzy ponieśli śmierć w czasie II wojny światowej lub zaginęli wywiezieni na Syberię.

Zgromadzeni obejrzeli film „Katyń – Ostatni świadek” w reżyserii Piotra Szkopiaka, obrazujący sowiecką zbrodnię, w której zamordowano blisko 22 tys. polskich oficerów, policjantów, nauczycieli i duchownych.

źródło:

Zobacz więcej