RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trump o ataku na saudyjskie rafinerie: „znamy winowajcę, jesteśmy gotowi do odwetu”

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że czeka na potwierdzenie swoich informacji ws. ataku na saudyjski przemysł naftowy(fot. Jabin Botsford/The Washington Post via Getty Images)
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że czeka na potwierdzenie swoich informacji ws. ataku na saudyjski przemysł naftowy(fot. Jabin Botsford/The Washington Post via Getty Images)

Prezydent Donald Trump zagroził uderzeniem odwetowym sprawcy sobotniego ataku na rafinerie w Arabii Saudyjskiej, na skutek którego wydobycie saudyjskiej ropy zmniejszyło się o połowę, co z kolei może spowodować wzrost cen tego surowca na światowych rynkach.

USA: Saudyjskie rafinerie zaatakowano z Iranu, a nie z Jemenu

Zakres i precyzja sobotniego ataku na saudyjskie obiekty naftowe wskazują, że został on przeprowadzony z Iranu, a nie Jemenu – powiedział w...

zobacz więcej

Trump nie sprecyzował, kogo USA uważają za sprawcę ataku na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. „Możemy powiedzieć, że znamy winowajcę, jesteśmy gotowi do odwetu na podstawie weryfikacji, ale czekamy aż Królestwo (Arabia Saudyjska – dop. red.) powie nam, kto to jest (...) i w jakiej formie będziemy musieli działać” – napisał w niedzielę prezydent USA na Twitterze.

Już w sobotę szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo oskarżył Iran o atak na saudyjskie rafinerie. Władze w Teheranie zaprzeczyły, by miały z tym jakikolwiek związek.

Z kolei Donald Trump zaprzeczył w niedzielę na Twitterze, że gotów jest spotkać się z prezydentem Iranu bez żadnych warunków wstępnych. Agencja dpa przypomina, że jeszcze niedawno prezydent USA sam wspominał, że jest otwarty na właśnie takie spotkanie – bez warunków wstępnych.

Doradczyni prezydenta USA Donalda Trumpa, Kellyanne Conway, nie wykluczyła ewentualnego spotkania Trumpa z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, zastrzegając przy tym, że atak na saudyjską rafinerię „temu nie pomógł”. – Pozwolę prezydentowi ogłosić, czy spotkanie się odbędzie, czy nie – powiedziała Conway w programie „Fox News Sunday”.

Zaznaczyła, że amerykańskie sankcje na Iran i polityka „maksymalnej presji” na ten kraj w związku z irańskim programem nuklearnym i rakietowym będą kontynuowane bez względu na to, czy przywódcy się spotkają. – Nie pomaga się swojej sprawie, atakując Arabię Saudyjską, obszary cywilne i krytyczną infrastrukturę, co wpływa na globalne rynki energii – wskazała.

źródło:

Zobacz więcej