RAPORT

Wojna na Ukrainie

Program PiS. Koniec z niższymi płacami dla kobiet

Program PiS przewiduje m.in. wprowadzenie obowiązku publikowania przez największe firmy raportów o równości (fot. David Stewart-Smith/Construction Photography/Avalon/Getty Images)
Program PiS przewiduje m.in. wprowadzenie obowiązku publikowania przez największe firmy raportów o równości (fot. David Stewart-Smith/Construction Photography/Avalon/Getty Images)

W swoim programie PiS zapowiada podjęcie szeregu działań legislacyjnych w celu wyrównania poziomu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. „W końcu piękne hasła zastąpiono konkretnymi propozycjami. Aż dziwne, że feministki tego nawet nie zauważyły” – skomentował sprawę szef portalu tvp.info Samuel Pereira.

Premier: Mamy wspaniały, pozytywny program na kolejne 4-8 lat

– Mamy wspaniały, pozytywny program na kolejne 4-8 lat; poprzednie cztery lata to czas wielkiej zmiany, ale najbliższe cztery tygodnie zadecydują o...

zobacz więcej

Mowa o rozwiązaniach opisanych w opublikowanym niedawno programie partii. Jak czytamy, różnice w poziomie płac wpływają na gorsze położenie ekonomiczne nie tylko kobiet, ale i całych rodzin. Mają więc negatywne efekty gospodarcze. W związku z tym partia zapowiada podjęcie działań na rzecz wspierania równości w miejscu pracy.

„Zainicjujemy nowe rozwiązania legislacyjne, w tym podniesiemy obowiązujące standardy w kodeksie pracy. (…) Najwięksi pracodawcy będą przeprowadzać ankietę dotyczącą wynagrodzeń co dwa lata, w celu wykrycia, zaradzenia i zapobiegania nieuzasadnionym różnicom w wynagrodzeniach i innych warunkach zatrudnienia kobiet i mężczyzn” – deklaruje PiS w swoim programie.

W tym samym punkcie program PiS przewiduje również wprowadzenie obowiązku publikowania przez największe firmy raportów o równości wynagrodzeń. „Celem jest zapewnienie przejrzystości dochodów i podjęcie działań w celu zmniejszenia różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. W przypadku największych rozbieżności pracodawcy będą musieli opracowywać plan działania na rzecz wyrównywania wynagrodzeń, w którym określą w jaki sposób planują zlikwidować różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn” – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej