RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Gliński o zrabowanych dziełach sztuki: Niech Niemcy przeszukają swoje piwnice

– Wystosowałem apel do minister kultury Niemiec. Nie mamy na razie konkluzji, choć list ma być apelem do Niemców, żeby poszukali w swoich piwnicach, czy czegoś tam nie mają, a mają, bo straty polskie są niepoliczalne – mówił w TVP Info minister kultury Piotr Gliński. Tematem rozmowy były zrabowane w czasie II wojny światowej dobra polskiej kultury.

Odzyskano zaginiony obraz. Trafił do warszawskiego muzeum

Do warszawskiego Muzeum Narodowego przekazano obraz „Wnętrze katedry w Mediolanie” XIX-wiecznego malarza Marcina Zaleskiego. Dzieło zaginęło w...

zobacz więcej

Minister odniósł się do sprawy obrazu „Wnętrze katedry w Mediolanie” Marcina Zalewskiego, który zaginął w czasie II wojny światowej. Odzyskano go w ostatnich dniach, dzięki staraniom MKiDN.

– Typowa historia. Obraz zauważyliśmy na aukcji. Sprawa dość trudna, bo oni na ogół kłamią, twierdzą że to w dobrej woli ktoś kupował, więc odzyskanie tego nie jest proste. Ale to się udaje za pomocą trików prawnych, doświadczenia moich współpracowników i wielu ludzi dobrej woli, którzy pomagają. Także po stronie austriackiej i niemieckiej tacy są – powiedział Gliński.

Jak dodał, „wystosował w tej sprawie apel do minister kultury Niemiec”. – Nasz wspólny list ma być apelem do Niemców, żeby poszukali w swoich piwnicach, czy czegoś tam nie mają, a mają, bo straty polskie są niepoliczalne – stwierdził.

Według Piotra Glińskiego gorzej wygląda sprawa z polskimi dziełami, które znajdują się w Rosji.

– Tam jest mur niechęci i odmowy. (…) Jesteśmy uparci, wiemy, że mamy rację i spokojnie będziemy się swojego domagać. Nigdy z tego nie zrezygnujemy, mam nadzieję, że na Wschodzie też się kiedyś zmieni do tego podejście. To, co zostało zabrane, powinno być oddane – zaznaczył minister.

źródło:
Zobacz więcej