RAPORT

Kampania 2020

Kolejne wady wrodzone niemowląt. Sprawę bada ministerstwo

Przypadki miały miejsce w ciągu trzech miesięcy. W ubiegłych latach podobnych nie było (fot. BSIP/Universal Images Group via Getty Images)

W jednej z klinik w niemieckim Zagłębiu Ruhry w krótkim czasie urodziło się troje dzieci z niedorozwiniętymi kończynami. – Podchodzimy bardzo poważnie do tej sprawy – oświadczyła rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia, które zaczęło badać sprawę. Sprawę opisał portal dw.com.

Dzieci bez rąk rodzą się we Francji. Jest dochodzenie władz

Francuskie władze wszczęły dochodzenie w sprawie rosnącej liczby dzieci, które rodzą się bez przedramion lub rączek. To kolejne śledztwo w tej...

zobacz więcej

W okresie od połowy czerwca do początku września br. w szpitalu Sankt Marien Buer w Galsenkirchen urodziło się troje dzieci z niedorozwojem rączek. U każdego z nich zniekształcona jest tylko jedna ręka – niewykształcone jest śródręcze i palce. W ubiegłych latach takich przypadków nie było.

Jak twierdzi dyrektorka szpitala dziecięcego w Datteln w Zagłębiu Ruhry dr Claudia Roll, latem przyszło tam na świat dziecko z podobną wadą. Jej zdaniem, przyczyną tego typu deformacji mogą być czynniki genetyczne bądź problemy z pępowiną. Jako przyczynę eksperci podają również czynniki środowiskowe i infekcje wirusowe.

Sprawą zajęło się niemieckie Ministerstwo Zdrowia. Ma ono nawiązać kontakt z izbami lekarskimi, władzami federalnymi i resortami zdrowia innych krajów związkowych, w celu zbadania przyczyn sprawy.

– Mamy jeszcze zbyt mało informacji o konkretnych przypadkach – informował w sobotę resort. – Jeżeli faktycznie występuje tak ewidentne piętrzenie się wad u noworodków, trzeba to jak najszybciej wyjaśnić – dodano.

źródło:
Zobacz więcej