RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Warszawa: Metro jeździ już na Targówek

W niedzielę pociągi II linii metra zaczęły kursować nowym odcinkiem wybudowanym na Pradze-Północ i Targówku (fot. PAP/Tomasz Gzell)
W niedzielę pociągi II linii metra zaczęły kursować nowym odcinkiem wybudowanym na Pradze-Północ i Targówku (fot. PAP/Tomasz Gzell)

W niedzielę pociągi II linii metra zaczęły kursować nowym odcinkiem wybudowanym na Pradze-Północ i Targówku. W tym dniu przejazdy linią M2 są bezpłatne. Pierwsze składy nowego odcinka podziemnej kolei pojawiły się na stacjach Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka przed południem.

W niedzielę otwarcie nowych stacji metra na Targówku

W niedzielę nastąpi otwarcie trzech stacji II linii metra na stołecznym Targówku - poinformował na Twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski....

zobacz więcej

W wydarzeniu poprzedzającym uruchomienie nowego odcinka linii metra M2 wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i zastępca dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Witold Naturski.

Prezydent Warszawy poinformował z tej okazji, że „metro dojechało na Targówek”. – Otwieramy trzy kolejne stacje: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy, Trocka. Dzisiaj będziemy mogli przejechać tą linią metra. Od dzisiaj metro będzie już normalnie funkcjonować" - mówił prezydent stolicy.

Miliardowa inwestycja

Trzaskowski podkreślił przy tym, że „jest to jedna z największych inwestycji w Warszawie”. – To ponad miliard złotych, z czego trzy czwarte to są pieniądze z Unii Europejskiej – przypomniał.

Minister Kwieciński przyznał, że to „ważna chwila, bo oddajemy kolejny odcinek metra”. – Jest to jeden z największych projektów, jakie realizujemy w tej perspektywie finansowej. A jeśli połączymy dwa projekty metra, bo w tej chwili oddajemy odcinek w kierunku wschodnio-północnym, ale jeszcze jest realizowany odcinek metra w kierunku zachodnim, to razem jest to projekt na prawie 8 mld złotych z dofinansowaniem UE – powiedział.

Szef resortu inwestycji zwrócił też uwagę, że „metro warszawskie jest jednym z największych beneficjentów wsparcia unijnego w Polsce”. – Nie ma drugiego takiego beneficjenta na poziomie samorządów w Polsce jak metro warszawskie – ocenił.

Cała druga linia metra ma być gotowa przed 2023 r. Wszystkie odcinki rozbudowywanej linii M2 są albo w budowie, albo trwa postępowanie poprzedzające podpisanie umów z wykonawcami. Centralny odcinek linii M2 uruchomiono 8 marca 2015 r. Składa się z siedmiu stacji i prawie 6 km tuneli. Dla wschodniego odcinka, realizowanego przez firmę Astaldi, to około 3,12 km trasy, a dla zachodniego, drążonego przez Gulermak, około 3,4 km. Obie budowy mają się zakończyć w 2019 r.

Metro Warszawskie wybrało także wykonawcę projektu i budowy ostatniego odcinka drugiej linii metra na Bemowie – od stacji Techniczno-Postojowej Mory do stacji C3 Lazurowa. To około 4 km trasy, które w 48 miesięcy od dnia podpisania umowy wykona konsorcjum firm Gulermak i Astaldi. Firmy te zostały także zwycięzcami w przetargu na budowę metra na Targówku. Tam w 36 miesięcy mają powstać 4 km tuneli oraz stacje Zacisze, Kondratowicza i Bródno.

Dziennie z centralnego odcinka linii M2 korzysta około 150 tys. pasażerów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej