RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Prezydent: W polskim rolnictwie nastąpiło wiele dobrych zmian

– Rolnictwo to ogromny segment polskiej gospodarki, ale chodzi w nim również o względy tożsamościowe, kulturowe. Rolnictwo polskie, polska wieś, polscy rolnicy mają ogromne znaczenie, również państwowotwórcze – ocenił w niedzielnym w wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda.

PiS zyskuje w sondażu, Kidawa-Błońska nie pomogła KO

Wysunięcie kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na premiera nie pomogło Koalicji Obywatelskiej – wynika z sondażu Social Changes na zlecenie...

zobacz więcej

W wywiadzie dla programu „Tydzień” w TVP prezydent, który w niedzielę uczestniczy w dożynkach w Spale, podkreślał, że rolnictwo jest ogromnym segmentem polskiej gospodarki. – To jest wielka liczba obywateli naszego kraju, którzy spełniają niezwykle doniosłą rolę społeczną. Bo co robią? Bo przede wszystkim zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. To jest absolutny fundament – mówił prezydent.

Podkreślił, że w rolnictwie chodzi także o „względy tożsamościowe, kulturowe, o to, co tak niezwykle ważne dla budowy tkanki społecznej, narodowej”. – To wszystko jest zasługa i dorobek polskiej wsi i skarbnica tych właśnie wszystkich elementów tak bardzo potrzebnych i tak bardzo silnie wpisanych w naszą kulturę – powiedział. Jak ocenił, „rolnictwo polskie, polska wieś, polscy rolnicy mają ogromne znaczenie, również państwowotwórcze”.

Wsparcie dla rodziny

Prezydent wyraził również nadzieję, że „przez te cztery lata nastąpiło w polskim rolnictwie wiele dobrych zmian, przede wszystkim w polskich domach rolniczych, bo to jest sprawa niezwykle istotna”. Mówiąc o programach wdrożonych przez rząd PiS, prezydent wspomniał o wsparciu dla rodziny.

– Tych dzieci w rodzinach mieszkających na wsi jest z reguły więcej niż dzieci mieszkających w rodzinach żyjących w mieście. Siłą rzeczy w związku z tym ludzie polskiej wsi, polscy rolnicy, w większym stopniu są beneficjentami programu 500 plus i bardzo dobrze, dlatego że z reguły też niestety dochody do tej pory na wsi były mniejsze, więc to jest istotne wsparcie dla rodziny wiejskiej i jednocześnie taki sygnał, bardzo mocny, ze strony polskiego państwa, że szanuje rodziny wychowujące dzieci, że dziękuje za ten trud wychowania i chce pomóc w tym wychowaniu właśnie poprzez to bardzo ważne świadczenie – powiedział prezydent.

Najlepszy kandydat

Pytany o kandydaturę Janusza Wojciechowskiego, który ma zostać unijnym komisarzem do spraw rolnictwa, prezydent ocenił, że ta propozycja jest jego zdaniem „niezwykle sensowna” ze względu na duże doświadczenie Wojciechowskiego w tym zakresie.

– Przez wiele lat zajmował się tym (rolnictwem – przyp. red.) w polskim parlamencie, a później przez wiele lat zajmował się tym w Parlamencie Europejskim i tam od tej strony wszyscy go znają - że ochrona zwierząt i rolnictwo to są dwie specjalności Janusza Wojciechowskiego. Więc od tej strony unijnej, unijnej polityki rolnej, Janusz jest najlepszym ekspertem, jakiego w ogóle można znaleźć dzisiaj w Polsce czy wśród Polaków, co do tego nie mam żadnych wątpliwości – powiedział.

– Uważam, że jest świetnym kandydatem, najlepszym, co Polska może tutaj zaproponować, jeżeli chodzi o kwestie personalne, i jestem przekonany, że sobie poradzi – zapewnił prezydent.

źródło:

Zobacz więcej