Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Talibowie miękną. Zgodzili się na działalność Czerwonego Krzyża

Talibowie kontrolują większą część Afganistanu (fot. arch.PAP/EPA/GHULAMULLAH HABIBI)

Talibowie znieśli zakaz działalności Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Afganistanie. Jednocześnie przywrócili gwarancje bezpieczeństwa jego personelowi prowadzącemu działalność humanitarną w tym kraju.

Chcieli chłodzić się w basenie na balkonie. Konstrukcja nie wytrzymała

Lekkomyślność nieomal doprowadziła do tragedii. Sześć osób zostało rannych w wyniku zawalenia się balkonu, na którym ustawiono basen ogrodowy.

zobacz więcej

Islamscy fundamentaliści nałożyli zakaz na MKCK i Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu, twierdząc, że organizacje te zajmują się „podejrzanymi działaniami” w ramach prowadzonego programu szczepień.

„Emirat Islamski przywraca Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża wcześniejsze gwarancje bezpieczeństwa i nakazuje wszystkim mudżahedinom, aby utorowali drogę dla działań ICRC i zwracali uwagę na bezpieczeństwo pracowników i wyposażenie tej organizacji” – napisał w oświadczeniu rzecznik talibski Zabihullah Mudżahid.

Media zwracają uwagę, że nie wymienił przy tym Światowej Organizacji Zdrowia, która jest w Afganistanie głównym organizatorem szczepień przeciwko polio.

MKCK organizuje w Afganistanie pomoc medyczną, kontroluje warunki w więzieniach, podejmuje zwłoki poległych. Organizacja ta ma w tym kraju około 1600 współpracowników. Wcześniej korzystała z gwarancji bezpieczeństwa wszystkich stron konfliktu, więc działała na terenie całego kraju, także na obszarach kontrolowanych przez talibów, bez eskorty, nie korzystając z pojazdów opancerzonych. Komitet ogłosił zawieszenie swej działalności w kwietniu po utracie gwarancji bezpieczeństwa ze strony talibów.

Fundamentaliści kontrolują obecnie ponad połowę z 410 okręgów w Afganistanie.źródło:

Zobacz więcej