RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Arabia Saudyjska wstrzymuje przetwarzanie ropy w dwóch rafineriach zaatakowanych dronami

Dym unoszący się nad rafinerią należącą do koncernu ARAMCO po ataku dronów (fot. REUTERS/Stringer/Hamad I Mohammed)

Arabia Saudyjska tymczasowo wstrzymała wydobycie ropy naftowej w dwóch rafineriach Aramco, które zostały zaatakowane przez jemeńskich rebeliantów – poinformował saudyjski minister energii. Wydobycie firmy spadnie o połowę.

Pożary w jednej z największych rafinerii na świecie. Ataku dokonały drony

Dwie instalacje w rafinerii Abqaiq, należącej do koncernu saudyjskiego Aramco w miejscowości Buquyaq na wschodzie Arabii Saudyjskiej, stały się w...

zobacz więcej

Minister książę Abdulaziz bin Salman powiedział, że ataki spowodowały tymczasowe zawieszenie wydobycia w zakładach Abqaiq i Khurais. Dodał, że doprowadziło to do przerwania wydobycia około 5,7 miliona baryłek ropy naftowej dziennie.

Dowodzona przez Arabię Saudyjską koalicja arabska, która walczy z jemeńską grupą rebeliantów Huti, zapowiedziała, że zbada wczorajsze ataki na saudyjskie rafinerie. Ataki, według słów przedstawicieli koalicji, zagrażają globalnemu bezpieczeństwu energetycznemu.

Jak poinformował rzecznik koalicji, trwa dochodzenie w celu ustalenia odpowiedzialnych za zaplanowanie i przeprowadzanie tych „ataków terrorystycznych”.

Ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że w efekcie ostrzału z dronów w dwóch zakładach naftowych Aramco wybuchły pożary.

To kolejny atak Huti w ostatnich miesiącach. Rebelianci przeprowadzili serię ataków rakietowych i z użyciem dronów, wymierzonych w saudyjskie bazy lotnicze i inne obiekty. Jak mówią, był to odwet za trwającą od dawna, prowadzoną przez Arabię Saudyjską, kampanię bombową na obszarach opanowanych przez rebeliantów w Jemenie. Cztery lata temu Koalicja Arabska rozpoczęła interwencję wojskową w tym kraju.

źródło:
Zobacz więcej