RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Specjalna prokurator ds. walki z korupcją odwołana z powodu udziału w aferze korupcyjnej

Specjalna prokurator Katica Janewa (po środku) w towarzystwie funkcjonariuszy policji w trakcie aresztowania w swoim domie (fot. arch PAP/EPA/Nake Batev)

Parlament Macedonii Północnej odwołał w sobotę specjalną prokurator Katicę Janewą, której zadaniem było ściganie korupcji na szczytach władzy, a która została zatrzymana pod zarzutem udziału w aferze korupcyjnej na wysokim szczeblu.

Korupcja na szczytach władz. Prezydent Meksyku o swoim poprzedniku

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador oświadczył, że jego poprzednik na stanowisku szefa państwa Enrique Pena Nieto nie jest objęty...

zobacz więcej

102 deputowanych obecnych na sobotnim posiedzeniu liczącego 120 miejsc parlamentu głosowało za zwolnieniem specjalnej prokurator ze stanowiska – podaje agencja Associated Press.

Urząd specjalnego prokuratora został utworzony w 2015 roku w ramach walki związanej z przestępczością zorganizowaną i korupcją w sytuacji, gdy Skopje stara się o przyjęcie do Unii Europejskiej.

Mimo że formalnie Janewa nie została jeszcze postawiona w stan oskarżenia, zarzuca się jej nadużywanie władzy i „uzyskanie znacznych korzyści”. Chodzi o domniemany udział w aferze w sprawie wymuszenia w celu wycofania zarzutów korupcyjnych wobec lokalnego biznesmena w zamian za korzyść majątkową.

Janewa, która przebywa w areszcie od sierpnia, zaprzecza stawianym jej zarzutom.

źródło:

Zobacz więcej