RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Poprawi się sytuacja w służbie zdrowia”

Karczewski zapowiada, że „za dość krótki czas poprawi się sytuacja w służbie zdrowia” (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Zapewniam, że za dość krótki czas poprawi się sytuacja w służbie zdrowia – powiedział w Nakle n. Notecią marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Podkreślił, że PiS chce wygrać wybory tylko i wyłącznie po to żeby zmieniać Polskę.

Decentralizacja służby zdrowia? „Kosztów leczenia nie można przerzucać na samorządy”

Kosztów leczenia pacjentów nie można przerzucać na samorządy – uważa Tomasz Siemoniak. Czy jednak Koalicja Obywatelska pod wodzą Grzegorza Schetyny...

zobacz więcej

– Bardzo nam zależy aby służba zdrowia była w Polsce coraz lepsza, coraz sprawniejsza. Chcę powiedzieć, że polska medycyna stoi na bardzo wysokim poziomie. Mamy pewne niedociągnięcia, mamy za mało pieniędzy, mamy za mało pielęgniarek i lekarzy. Będziemy to zmieniać – zapewniał marszałek na spotkaniu wyborczym.

Dodał, że na poprawę sytuacji w służbie zdrowia wpłynie dokonujące się zwiększenie liczby kształconych lekarzy, a także coraz wyższe płace i lepsze warunki pracy. Zaznaczył, że w ciągu ostatnich czterech lat liczba studentów przyjmowanych na wydziały lekarskie zwiększyła się o 48 proc.

Według Karczewskiego, lekarze już nie wyjeżdżają tak masowo za granicę jak kiedyś, a wielu z tych, którzy wyjechali mówi o powrocie do kraju i już są takie pierwsze przypadki.

– Myślę, że w dosyć krótkim czasie uzyskamy znaczącą poprawę systemy ochrony zdrowia. Nie ma takiej możliwości, aby szybko zmienić stan służby zdrowia. Nie pomogą gwałtownie dosypane pieniądze, bo one byłyby wydane nieefektywnie. Stopniowy wzrost pieniędzy, a to jest już zapisane w ustawie, która mówi o zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB – wyjaśniał marszałek Senatu.

Kontynuował: „To bardzo dużo większe pieniądze niż w tej chwili. Podejrzewam, że gdybyśmy przeliczyli, uwzględniając wzrost PKB to jak osiągniemy 6 proc. to będzie dwukrotnie większa suma pieniędzy w ciągu kilku lat. Teraz już przekroczyliśmy 100 mld zł”.

„Za rządów PO pracowałem jako lekarz; czekaliśmy na dobre rozwiązania, które się nie pojawiły”

Gdyby nasi poprzednicy uchwalili ustawę 6 proc. (wartości PKB przeznaczanych na ochronę zdrowia – przyp. red.) za swojej kadencji, dzisiaj byśmy...

zobacz więcej

Karczewski przyznał, że ciągle brakuje pieniędzy na leczenie pacjentów, bo pojawiają się nowe procedury i nowe leki. Zwrócił uwagę, że społeczeństwo starzeje się i to również będzie wymagało większych nakładów na służbę zdrowia.

W spotkaniu uczestniczył też sekretarz stanu w kancelarii premiera Łukasz Schreiber, który podkreślił, że PiS dotrzymał słowa. – Mam nadzieję, że nie zawiedliśmy i udało się zrobić to, co często przez wiele lat panował taki imposybilizm. Przełamaliśmy to i to jest sukces tej ekipy, która jest dziś przy władzy – dodał.

Zaznaczył też, że pierwszy raz od ponad 30 lat w Polsce będzie zrównoważony budżet, bez deficytu.

Przywołując myśl Cycerona, Schreiber powiedział, że „najszlachetniejszą pobudką, z której można przystępować do działalności publicznej jest nie dopuścić podłych ludzi do władzy”. – Bardzo państwa proszę o pomoc w tym – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej