RAPORT

Kampania 2020

Antyrządowi protestujący i propekińscy lojaliści starli się w Hongkongu

W Hongkongu rozpoczął się w sobotę 15. z rzędu weekend prodemokratycznych protestów. W kilku miejscach miasta doszło do przepychanek pomiędzy antyrządowymi demonstrantami a propekińskimi lojalistami. Zwaśnione grupy rozdzielała policja. Zatrzymano kilka osób.

Koktajle Mołotowa, cegły, gaz na ulicach. Kolejne starcia w Hongkongu

Demonstranci w Hongkongu obrzucili policjantów butelkami z płynem zapalającym i cegłami. Funkcjonariusze wystrzelili pojemniki z gazem łzawiącym,...

zobacz więcej

W kilku miejscach Hongkongu doszło do przepychanek pomiędzy propekińskimi lojalistami a zwolennikami antyrządowych protestów. Chaotyczne sceny rozegrały się m.in. wewnątrz i w okolicy centrum handlowego Amoy Plaza w miejscowości Kowloon Bay.

Grupa propekińska pojawiła się tam z flagami narodowymi. Kilka osób, jak informuje chińska telewizja, próbowało zdjąć maski ochronne z twarzy protestujących. Przez co nasiliły się krzyki i wybuchły bójki. Funkcjonariuszom ochrony nie udało się opanować sytuacji. Wybuchły kolejne konfrontacje. Rywalizujące grupy kilkakrotnie musiała rozdzielać policja, która zatrzymała w związku z tym kilka osób.

W sobotę po południu setki prodemokratycznych demonstrantów złamały wydany przez władze zakaz i rozpoczęły marsz protestu w miejscowości Tin Shui Wai na hongkońskich Nowych Terytoriach. Pochód został zatrzymany przez oddziały prewencyjne policji.

Napięta sytuacja w Tin Shui Wai utrzymywała się do wieczora, ale nie pojawiły się doniesienia o poważniejszych starciach. Według władz demonstranci na pewien czas częściowo zablokowali ruch na niektórych ulicach. Protestujący opuścili okolicę ok. godz. 20.30 czasu miejscowego (godz. 14.30 w Polsce) – podała publiczna stacja RTHK.

Tymczasem setki uczniów szkół średnich wzięły udział w pikiecie na placu Edinburgh Place w dzielnicy finansowej Central na wyspie Hongkong, by wyrazić poparcie dla protestujących. Była to jedyna tego dnia prodemokratyczna demonstracja, na którą policja wyraziła zgodę.

Sympatycy Pekinu od rana niszczyli tzw. ściany Lennona – oklejone samoprzylepnymi karteczkami z hasłami poparcia dla demokracji i sprzeciwu wobec władz i policji. Miejsca te, inspirowane słynną ścianą Johna Lennona w Pradze, stały się symbolem walki o wolność w Hongkongu.

Pierwsza ściana Lennona w Hongkongu powstała w 2014 roku w czasie rewolucji parasolek, której uczestnicy bezskutecznie usiłowali wymusić na władzach demokratyczne reformy. Na fali trwających obecnie protestów w mieście pojawiły się dziesiątki, a według niektórych szacunków nawet ponad 150 takich miejsc.

Hongkong w ogniu. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych

Policja w Hongkongu użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych w starciach, do których doszło po zablokowaniu części głównych ulic przez...

zobacz więcej

Mimo incydentów na ulicach miasta panuje względny spokój – oceniają komentatorzy. W poprzednich tygodniach regularnie dochodziło do brutalnych starć policji z radykalnymi grupami demonstrantów.

Protesty zaczęły się od sprzeciwu wobec zgłoszonego przez władze Hongkongu projektu zmian prawa, który miał między innymi umożliwić ekstradycję podejrzanych do Chin kontynentalnych. U podstaw tego sprzeciwu leży brak zaufania do chińskiego wymiaru sprawiedliwości oraz poczucie, że rząd centralny stopniowo ogranicza autonomię Hongkongu.

Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam obiecała niedawno, że wycofa kontrowersyjny projekt, ale nie przychyliła się do żadnego z czterech pozostałych postulatów protestujących. Żądają oni powołania niezależnej komisji do zbadania działań rządu i rzekomych przypadków nadużycia siły przez policję oraz uwolnienia wszystkich zatrzymanych demonstrantów, a także demokratycznych wyborów władz regionu.

źródło:
Zobacz więcej