RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kosiniak-Kamysz i Kukiz: Chcemy większego udziału obywateli w życiu publicznym

Udział obywateli w życiu publicznym musi być większy, nie można dopuścić do władzy jednej partii – mówili na wspólnej konferencji lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider ruchu Kukiz'15 – Paweł Kukiz. Liderzy obu ugrupowań wystąpili razem w Lublinie, gdzie zaprezentowano również kandydatów do Sejmu z listy PSL – Koalicji Polskiej w woj. lubelskim.

Rzecznik PSL drwi z Kukiza. Napisał, że ludowcy „zbudują mu kojec”

Paweł Kukiz przyznał w czwartek w Radiu Zet, że nie wyklucza koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. Jego deklaracja wywołała żywą dyskusję na...

zobacz więcej

– Udział obywateli w życiu społecznym w życiu publicznym musi być większy. Musi być więcej demokracji bezpośredniej – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Służyć ma temu m.in. proponowany przez koalicję dzień referendalny. – Raz w roku, z niższym progiem frekwencyjnym, z wiążącym referendum powinniśmy dać silny głos obywatelom. On wtedy będzie słyszany i słuchany, bo tak traktujemy naszych rodaków – zaznaczył lider ludowców.

Prezes PSL podkreślił, że listy koalicji są „najbardziej otwarte” na obywateli i jest na nich bardzo dużo osób nie należących do żadnej partii politycznej. – Idziemy wspólnie do wyborów, bo wierzymy, że łączenie Polaków i przywracanie Polsce braterstwa ma sens, że to jest nasza misja w polityce(...) My się możemy różnić, ale nie możemy się nienawidzić – zaznaczył.

Paweł Kukiz powiedział, że hasło o łączeniu Polaków jest nie do zrealizowania, jeśli „pozostaniemy państwem partyjnym” i „nie przejdziemy w państwo obywatelskie, w którym to obywatele na co dzień mają instrumenty do kontroli nad władzą”.

Polityk PSL: Kidawa-Błońska nie jest kandydatką na premiera na obecne czasy

Pani Małgorzata Kidawa-Błońska, z całym szacunkiem dla jej doświadczenia, kindersztuby i wysokiego poziomu elokwencji, chyba nie jest kandydatką na...

zobacz więcej

– Żyjemy w państwie partyjnym o ustroju postkomunistycznym, a najbardziej przerażającą rzeczą jest to, że obecna partia władzy dąży do jeszcze większego zradykalizowania, do formuły autorytarnego państwa, do powrotu konstrukcji ustrojowej z czasów PRL – powiedział.

– Proszę wyborców o głosowanie na PSL – Koalicja Polska – Kukiz'15 choćby po to, by nie dopuścić do monowładzy, do władzy jednej partii. Jedna partia – a ja pamiętam czasy PZPR – już była, a ta idzie w jej ślady ewidentnie – dodał Kukiz.

Kukiz podkreślił, że program Koalicji Polskiej rozpoczyna się do hasła Rzeczpospolita Obywatelska. – Polska musi być krajem, w którym najważniejszy głos należy do obywateli, a nie do liderów partii politycznych. Chcemy wzmocnić rolę wyborców w kontroli władz i zwiększyć ich wpływ na sprawy publiczne – cytował.

Jego zdaniem potrzebne jest do tego wprowadzenie ordynacji większościowej, głosowania przez internet, prowadzenia e-konsultacji z obywatelami, obligatoryjnych wiążących referendów dla władz. Kukiz uważa, że w takim referendum obywatele powinni się wypowiedzieć np. w sprawie legalizacji związków partnerskich i małżeństw homoseksualnych. Kukiz uważa też, że obywatele powinni mieć możliwość odwołania posła, który okazał się „człowiekiem nieprzyzwoitym”.

„Zbieraj koniczynki i zmieniaj z nami Polskę”. PSL stworzyło własną grę komputerową

Polskie Stronnictwo Ludowe stworzyło własną grę komputerową. Aby ją przejść, gracz musi zgadzać się z programem ugrupowania. Jak przekonuje...

zobacz więcej

Na konferencji zaprezentowano także kandydatów do parlamentu w nadchodzących wyborach. Liderem listy do Sejmu z okręgu nr 6 tzw. lubelskim jest Jan Łopata z PSL, który jest posłem od 2005 r. Kosiniak-Kamysz powiedział, że to Łopata jest pomysłodawcą programu wspierania przez rząd samorządów w budowie i remontach dróg lokalnych. – Taka jest też nasza filozofia w tym programie – nie megalomania, nie centralny port komunikacyjny, tylko najpierw droga asfaltowa do każdej miejscowości, do domostwa, chodnik, ścieżka rowerowa – powiedział lider PSL.

Na drugim miejscu listy jest radny sejmiku woj. lubelskiego Marek Kos również z PSL. Na trzecim Henryk Smolarz, także z PSL, który był posłem w latach 2005-2007 i 2011-2015.

W okręgu nr 7 tzw. chełmskim liderem listy jest poseł z ruchu Kukiz'15 Jarosław Sachajko. Z drugiego i trzeciego miejsca kandydują radni sejmiku woj. lubelskiego Arkadiusz Bratkowski i Przemysław Litwiniuk – obaj z PSL. W wyborach nie wystartuje obecna posłanka PSL Genowefa Tokarska.

Kosiniak-Kamysz i Kukiz w sobotę będą spotykać się z wyborcami m.in. w Radzyniu Podlaskim, Rykach, Chełmie, Hrubieszowie, Zamościu, Kraśniku.

źródło:

Zobacz więcej