RAPORT

Pogarda

Morawiecki: To my jesteśmy obrońcami konstytucji

Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej partii w Łodzi (fot. PAP/Roman Zawistowski)
Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej partii w Łodzi (fot. PAP/Roman Zawistowski)

Najnowsze

Popularne

To my jesteśmy obrońcami konstytucji, to my bronimy konstytucji i najważniejszych zapisów, które mówią o tym, że obowiązkiem państwa jest dbałość o materialny dobrobyt rodzin – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konwencji PiS w Łodzi.

Gliński: Inwestowanie w kulturę podnosi poziom życia polskich rodzin

Inwestowanie w kulturę oznacza zdecydowane podniesienie poziomu i jakości życia polskich rodzin; podnosimy ich aspiracje, dajemy szansę żyć w...

zobacz więcej

Premier rozpoczął swoje wystąpienie od ocenienia piątkowego losowania numerów list wyborczych w październikowych wyborach. W jego ocenie wylosowane numery są bardzo dobre. – My wylosowaliśmy drugą kadencję, a Platforma piąty rok w opozycji – powiedział szef rządu.

Morawiecki oznajmił, że w polityce gospodarczej rządu PiS w mijającej kadencji, jednym z priorytetów były nie tylko transfery społeczne, ale też przyciąganie inwestycji, tworzenie miejsc pracy, zmniejszanie bezrobocia.

Krytykował także neoliberalizm gospodarczy. – Nie ma takiego państwa, które odniosłoby dzisiaj sukces bez inteligentnej ręki państwa – mówił szef rządu.

W tym kontekście Morawiecki zaznaczył, że w minionych 4 latach wynagrodzenia wzrosły w wartościach realnych o ponad 20 proc.

Szydło o programach społecznych rządu: Zaufaliśmy mądrości polskich rodzin

Od 2020 r. około 40 mld zł rocznie będzie przeznaczane na program 500 Plus; do tej pory wydaliśmy na ten program około 80 mld zł – poinformowała...

zobacz więcej

– Nigdy wcześniej nie doprowadzono do takiego wzrostu płac. To jest nasze świadome założenie, wsparcie rodzin nie tylko od strony polityki społecznej, ale również pracy i płacy, jak najbardziej godnej płacy. Stąd też jest idea podnoszenia płacy minimalnej w cyklu szybszym, niż do tej pory – mówił Morawiecki.

– Do naszych adwersarzy, liderów PO, chcę powiedzieć, bo to z ich ust padły następujące słowa, że podniesienie płacy minimalnej jest nierealne, jest absurdalne. Otóż nie jest nierealne, absurdalne, to jest jak najbardziej realne i korzystne dla polskich pracowników zjawisko i będziemy na pewno to robić, będziemy szli w tym kierunku – dodał.

Premier nawiązując do protestów środowisk opozycyjnych w obronie konstytucji, zwrócił uwagę, że często przeciwnicy polityczni Prawa i Sprawiedliwości „przebierali się w koszulki” z hasłem „konstytucja”. Wyraził jednocześnie pogląd, że artykułem zasadniczym dla rodzin jest art. 71 konstytucji, który – według niego – „mówi o tym, że państwo jest zobowiązane do wspierania rodzin, w szczególności rodzin w trudnym położeniu”.


– Można zapytać: kto lepiej opiekował się rodzinami i kto poprzez to lepiej wypełniał zapisy konstytucji? Czy ci, którzy wprowadzili wielkie programy społeczne, takie jak 500 plus czy 300 plus czy wszystkie inne, których jest wiele i które przesunęły w kierunku rodzin nieistniejące dochody, a tak naprawdę dochody, które lądowały w kieszeniach mafii VAT-owskich, przestępców podatkowych i w rajach podatkowych, czy ci, którzy mieli zamknięte oczy na art. 71 konstytucji? – pytał szef rządu.

„Panu Grzesiowi w nic nie da się uwierzyć”. Humorystyczny spot PiS do młodzieży [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość na niespełna miesiąc przed wyborami kieruje swoją uwagę na najmłodszych wyborców. – Dobra, zobaczmy, jak prezentują się...

zobacz więcej

Zastanawiał się też, czy rozwojowi rodzin służyło, „zwijanie posterunków policji, zamykanie placówek pocztowych, szkół czy innych elementów życia publicznego”. – No na pewno nie – ocenił.

Przekonywał, że to właśnie działania PiS służą rodzinom. – A więc, szanowni państwo, jesteśmy obrońcami konstytucji. Bronimy konstytucji i najważniejszych zapisów, które mówią o tym, że obowiązkiem państwa jest dbałość o rodzinę, o materialny dobrobyt rodzin – przekonywał Morawiecki.

Program wyborczy PiS

PiS opublikował w sobotę na swojej stronie internetowej program wyborczy pod tytułem „Polski model państwa dobrobytu”. Ponad 200-stronnicowy dokument podzielony jest na rozdziały poświęcone m.in. polityce społecznej i ochronie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska i polityce zagranicznej.

Na pierwszych stronach programu przypomniano szlagierowe programy i obietnice PiS, w tym podniesienie płacy minimalnej, modernizacja armii, „bez PIT dla młodych”, obniżka CIT czy 13 emerytura.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej