RAPORT

Pogarda

Gliński: Inwestowanie w kulturę podnosi poziom życia polskich rodzin

Najnowsze

Popularne

Inwestowanie w kulturę oznacza zdecydowane podniesienie poziomu i jakości życia polskich rodzin; podnosimy ich aspiracje, dajemy szansę żyć w atmosferze godności – mówił podczas pierwszej z cyklu konwencji tematycznych PiS wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Prezes PiS: Stawką jest to, czy pójdziemy w stronę dobrobytu czy postkomunizmu

Stawką wyborów parlamentarnych jest to, czy Polska pójdzie w kierunku państwa dobrobytu, sprawiedliwości i solidarności, czy też zacznie wracać w...

zobacz więcej

Gliński, który jest też szefem rady programowej PiS podkreślał podczas spotkania w Łodzi, że celem programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości jest budowa polskiej wersji państwa dobrobytu. – Ta polska wersja to mówiąc skrótowo połączenie odważnej, dynamicznej, modernizacji Polski z zachowaniem jej kulturowych i tożsamościowych zasobów – mówił.

Jak zaznaczył, w centrum tego pomysłu programowego jest polska rodzina. – Chcemy budować i od czterech lat już budujemy Polskę nowoczesną, rozwijającą się coraz wydajniej, skutecznie zaspokajającą potrzeby swoich mieszkańców, potrzeby polskich rodzin, a jednocześnie Polskę czerpiącą swe siły rozwojowe z polskiej kultury, historii, z polskich wartości – powiedział wicepremier.

Gliński odniósł się też do specyfiki „tej polskiej wersji państwa dobrobytu”. Jak mówił, o tej specyfice przesądzają pewne specjalne, wyjątkowe cechy tego modelu. – Po pierwsze opiera się ten model na dynamicznym, odważnym, nowoczesnym rozwoju, rozwoju dla wszystkich, a więc przede wszystkim dla polskich rodzin. To jest po pierwsze rozwój zrównoważony, rozwój sprawiedliwy, rozwój dla wszystkich, rozwój który nie wyklucza nikogo – zaznaczył.

Jak dodał, po drugie jest to rozwój autonomiczny, „a więc taki, który szuka własnych źródeł zasilania i nie zależy od innych”. – My kończymy z rozwojem zależnym. Chcemy budować państwo oparte na naszych własnych źródłach rozwoju; na naszej pracy, ambicji, kapitale, intelekcie, innowacyjności, na naszym aktywnym państwie – mówił Gliński.

Politycy PiS: PO zawsze mówi o polityce miłości, żeby później dorzucać węgla do pieca

– Można się różnić, można się spierać. Ale nie wolno się nienawidzić – ten cytat z byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego opublikował na Twitterze...

zobacz więcej

– Cechą tego naszego modelu, który realizujemy już od czterech lat i będziemy go dalej, mam nadzieję, realizowali, jest konieczność podtrzymania i skorzystania z zasobów polskiej tożsamości i kultury, wartości chrześcijańskiej, systemu wartości, który jest systemem wartości dla nas podstawowych, wolność, godność, solidarność – mówił Gliński.

Ocenił, że „tutaj też jest wielka rola rodziny”. – To rodzina podtrzymuje często te wartości, to wspomniana przeze mnie polska wieś, ale także każda polska rodzina to jest to miejsce, gdzie te wartości są kultywowane, dlatego też bardzo silnie, od kilku lat inwestujemy w polską kulturę i w polską tożsamość – zwrócił uwagę minister kultury.

– Jestem dumny, że mogę w Łodzi powiedzieć, że podnieśliśmy nakłady na kulturę w Polsce o 34 proc. w całym kraju w ciągu czterech lat. Takiego zwrotu, takiej dynamiki nigdy w Polsce nie było – ogłosił szef MKiDN.

Dodał, że w Łodzi zostało zainwestowane 40 mln złotych „w kulturę polską i polską tożsamość, żeby rozwijać wspaniałe instytucje kultury”. – Dbamy o polską kulturę, bo w tym jest interes Polski, interes polskich rodzin – ocenił Gliński.

„Panu Grzesiowi w nic nie da się uwierzyć”. Humorystyczny spot PiS do młodzieży [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość na niespełna miesiąc przed wyborami kieruje swoją uwagę na najmłodszych wyborców. – Dobra, zobaczmy, jak prezentują się...

zobacz więcej

Gliński podkreślił również, że „w centrum polityki społecznej i polskiego państwa dobrobytu stoi polska rodzina, a państwo dobrobytu oznacza dobrobyt polskich rodzin, to jest zdecydowane podniesienie poziomu życia i jakości życia polskich rodzin”.

– Poprzez to, że inwestujemy w kulturę, że mamy tak wiele propozycji dla polskich rodzin, podnosimy aspiracje, dajemy szanse naszym rodzinom żyć w takiej atmosferze godności i takiego zainteresowania nowymi celami poznawczymi, bo wyprowadzamy rodziny z tego ciężkiego życia, w którym znajdowały się przez wiele, wiele lat. I to jest także ten mechanizm rozwojowy, który jest dla nas bardzo, bardzo potrzebny – mówił Gliński.

Jak podkreślał, rodziny są dla PiS tak ważne, „bo są nośnikiem zmian, a te zmiany są najlepsze przez system wartości, przez aksjologię, przez to, że jesteśmy przywiązani do pewnych wartości, tradycji, a m.in. podstawą naszej aksjologii są wartości chrześcijańskie, bez których Polska rozwijać by się nie mogła”.


Wicepremier zaznaczał, że polskiej rodzinie służą różne programy, realizowane przez PiS, m.in. projekt odtwarzanie połączeń autobusowych, który – jak mówił, pomaga polskim dzieciom docierać do szkół, rodzicom – do pracy. Wspominał też w kontekście rodziny o programach: dla polskiej wsi i „czyste powietrze”.

Program wyborczy PiS

PiS opublikował w sobotę na swojej stronie internetowej program wyborczy pod tytułem „Polski model państwa dobrobytu”. Ponad 200-stronnicowy dokument podzielony jest na rozdziały poświęcone m.in. polityce społecznej i ochronie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska i polityce zagranicznej.

Na pierwszych stronach programu przypomniano szlagierowe programy i obietnice PiS, w tym podniesienie płacy minimalnej, modernizacja armii, „bez PIT dla młodych”, obniżka CIT czy 13 emerytura.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej