RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kolejna taka pełnia dopiero za 30 lat. Księżyc Żniwiarzy zachwycał na całym świecie

Najlepiej widoczny był tuż przed świtem – o godz. 4:32 – choć zachwycał już po zapadnięciu zmroku. W nocy z piątku na sobotę byliśmy świadkami niezwykle rzadkiej pełni księżyca, którą poprzednio mogliśmy obserwować 19 lat temu. Księżyc Żniwiarzy podziwiano na całym świecie.

Polska aplikacja dla NASA. Pozwala „przenieść się” na Księżyc i spacerować z Armstrongiem

Spacer z Neilem Armstrongiem, „przejście przez portal” na powierzchnię Księżyca czy podglądanie startu rakiety Saturn V z bliska – to jedne z...

zobacz więcej

Wrześniowa pełnia księżyca jest niezwykłym zjawiskiem. W jej trakcie Srebrny Glob wschodzi równocześnie ze Słońcem. Po tym, jak tarcza słoneczna zniknęła za horyzontem, mogliśmy obserwować początek księżycowej wędrówki na niebie.

A to niesamowite zjawisko zdarza się niezwykle rzadko – ostatni raz miało miejsce 13 października 2000 r. Następna taka okazja będzie miała miejsce z kolei dopiero za 30 lat – 13 sierpnia 2049 roku.

Zdaniem naukowców pełnia Księżyca Żniwiarzy zwiastuje rozpoczęcie jesieni i jest związana ze zbliżającą się równonocą jesienną, przypadającą na 23 września.

Widowiskową pełnię uchwycił również jeden z naszych czytelników i udostępił jej zdjęcie przez platformę Twoje Info.


Dawniej, niezwykle mocno odbijający słoneczne światło Księżyc, umożliwiał zbieranie plonów przez całą dobę, stąd nazwa zjawiska – pełnia Księżyca Żniwiarzy.
Statua Wolności w Nowym Jorku z Księżycem Żniwiarzy w tle (fot. Gary Hershorn/Getty Images)

Pełnia Księżyca Żniwiarzy czczona podczas festiwalu Indra Jatra w Katmandu w Nepalu (fot. PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA)

źródło:
Zobacz więcej