O katastrofie ekologicznej na Radzie Warszawy: My w ogóle na ten temat nie rozmawiamy

Rada Warszawy głosami Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej zamknęła dyskusję nad informacją prezydenta miasta w sprawie awarii oczyszczalni „Czajka”. Prezydent miasta, Rafał Trzaskowski, który miał przedstawić informację na ten temat i odpowiedzieć na pytania, nie przyszedł na sesję.

Omówienie informacji prezydenta Warszawy na temat awarii, w wyniku której do Wisły dostało się 3 mld litrów ścieków, miało być jednym z głównych punktów nadzwyczajnej sesji Rady, zwołanej na wniosek radnych PiS. Posiadająca w Radzie większość Koalicja Obywatelska nie dopuściła do dyskusji.

Opozycyjni radni chcieli poznać między innymi skalę kosztów usunięcia awarii. Radny PiS Sebastian Kaleta ocenił, że mogą one przekroczyć 200 mln zł. Dodał, że w trakcie całej sesji nie udało się uzyskać takiej informacji.

„PO-KO mówi: radni – siedzieć cicho!”. Zablokowano kontrolę oczyszczalni „Czajka”

Komisja Rewizyjna Rady Warszawy nie zgodziła się na przeprowadzenie kontroli w związku z awarią oczyszczalni ścieków Czajka. Awaria spowodowała...

zobacz więcej

– Być może są błędy projektowe, być może błędy wykonawcze, być może są to błędy nadzoru. Wiemy, że nie było tutaj przeglądów. Drugi temat to kwestia sytuacji bieżącej: jakie są realne skutki tej katastrofy ekologicznej – mówił z kolei jego klubowy kolega, Dariusz Figura, wiceprzewodniczący Rady.

– Trzecia sprawa, też bardzo ważna dla przyszłości: co ma się stać, jeśli chodzi o dalsze kroki związane z usuwaniem tej awarii. Wiemy, że most pontonowy będzie miał trwałość dwa–trzy miesiące. Co się ma stać potem? – pytał Figura.

Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński powiedział, że „my oczywiście do mediów nie będziemy komunikować naszych działań w zakresie odpowiedzialności ewentualnej wykonawców, projektantów czy kogokolwiek takiego”.

– Na razie o tym nie ma mowy, dopóki nie będziemy mieli raportu komisji i w ogóle na ten temat nie rozmawiamy – powiedział.

Sesję Rady przerwano do 26 września.

Dzień wcześniej radni PO-KO zablokowali możliwość przeprowadzenia kontroli w sprawie „Czajki”. Wolę jej przeprowadzenia wyraziła komisja rewizyjna Rady Warszawy.

źródło:
Zobacz więcej