„Krąży masa nieprawdziwych informacji”. Müller o ZUS-ie dla przedsiębiorców

– Krąży masa nieprawdziwych informacji dotyczących ZUS-u dla przedsiębiorców. Te fake newsy, które się pojawiły, że my rzekomo chcemy podwyższać składkę ZUS-owską, kiedy my w rzeczywistości ją obniżamy, są niesamowite – mówił w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller. – My proponujemy postulat dobrowolnego ZUS-u, sformułowany z myślą o drobnych, samozatrudnionych przedsiębiorcach – stwierdził z kolei Krzysztof Paszyk z PSL.

Gowin tweetuje nt. podniesienia pensji minimalnej i stawki ZUS dla firm

„Nie ma żadnego rozłamu w rządzie. Bardzo proszę media, by nie manipulowały słowami minister Emilewicz. Podniesienie pensji minimalnej jest...

zobacz więcej

– Proponujemy, by składka ZUS-owska dla przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą była liczona od dochodu, ale do maksymalnej stawki, która jest teraz. Czyli nie ma żadnej podwyżki ZUS-u w stosunku do zasad obecnych, czyli jest liczony tak jak do tej pory, proporcjonalnie do średniego wynagrodzenia. Dodatkowo dla przedsiębiorstw, które są mniejsze, ZUS będzie obniżony. Dzięki temu ok. miliarda złotych trafi do przedsiębiorców w postaci takiego mniejszego ZUS-u – mówił rzecznik rządu.

Jak stwierdził Krzysztof Paszyk, PSL zaproponowało postulat dobrowolnego ZUS-u. Ma to być postulat formułowany „z myślą o drobnych, samozatrudnionych przedsiębiorcach, którzy dzisiaj są solą polskiej gospodarki”.

– To jest też projekt, który kapitalnie pozwoli uchronić małych przedsiębiorców na wypadek, gdyby przyszedł kryzys. To będzie projekt, który pozwoli przeciwdziałać zamykaniu tych małych działalności gospodarczych – mówił polityk PSL.

Müller zapytał go, ile to może kosztować. – Mówimy o kwocie ok. 20 mld zł – odpowiedział Paszyk.

– Trzeba w sposób bardzo racjonalny, bezpieczny, oczywiście z troską o przedsiębiorców, stopniowo obniżać ZUS. Nasza oferta to miliard złotych. Pan proponuje, by rocznie nie wpływało na ZUS 20 miliardów złotych, z których są wypłacane emerytury, a jednocześnie pan mówi, że będą wyższe emerytury – stwierdził rzecznik rządu.

źródło:
Zobacz więcej