Bezdomny pociął w muzeum obraz

Wystawa francuskiego artysty konceptualnego Daniela Burena podczas wystawy „Daniel Buren. Projekcje” w Maladze (fot. arch.PAP/EPA/Carlos Diaz)

Obraz francuskiego malarza awangardzisty Daniela Burena z paryskiego muzeum sztuki współczesnej Centre Pompidou został pocięty przez 54-letniego bezdomnego, który rzucił się na płótno z nożem do papieru – podało muzeum.

Odzyskano zaginiony obraz. Trafił do warszawskiego muzeum

Do warszawskiego Muzeum Narodowego przekazano obraz „Wnętrze katedry w Mediolanie” XIX-wiecznego malarza Marcina Zaleskiego. Dzieło zaginęło w...

zobacz więcej

Dzieło zostało według muzeum uszkodzone w poważnym stopniu. Jest to malowany akrylem obraz „Manifestation 3” z maja 1967 roku, w formacie kwadratu 2,52 m na 2,52 m w pasy biało-czerwone, przypominający charakterystyczną tkaninę na markizy okienne.

Buren prezentował „manifestacje” wraz z pracami trzech innych artystów od grudnia 1966 roku. Uszkodzony w czwartek obraz należał do trzeciej serii. Został zawieszony wysoko na tylnej ścianie teatru Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Sąsiadował z okręgiem Oliviera Mosseta, poziomymi pasami Michela Parmentiera i kompozycją drobnych kwadratów Niela Toroniego.

Muzeum podało, że złożyło skargę. Wszczęto dochodzenie sądowe. Wandala, który został bez trudu złapany, poddano obserwacji psychiatrycznej.

Daniel Buren jest wysoko ceniony na rynku sztuki współczesnej; jedno z jego dzieł 3 lata temu zostało sprzedane za 1,2 mln euro. Do najbardziej znanych prac Burena należą „Les Deux Plateaux” (dwie płaszczyzny) z 1986 roku z dziedzińca Palais Royal. Instalacja jest bardziej znana jako tzw. kolumny Burena. Składa się na nią 260 kolumn z marmuru białego i czarnego, uciętych na różnej wysokości.

źródło:

Zobacz więcej