„Zawieszenie prof. Nalaskowskiego skandaliczne. To łamanie konstytucji”

Zawieszenie prof. Nalaskowskiego za krytykę agresywnych działań wyznawców ideologii LGBT jest „jest sprzeczne z Konstytucją, która każdemu gwarantuje wolność wyrażania swoich poglądów” – ocenił na antenie TVP Info poseł Prawa i Sprawiedliwości, Kazimierz Smoliński. Zdaniem Tomasza Żyłki, radnego PO-KO z Warszawy, profesor uniwersytetu „nie może tak mówić”. Obaj politycy byli gośćmi programu „O co chodzi”.

Gowin zaprotestował przeciwko sankcjom wobec prof. Nalaskowskiego

Muszę zaprotestować przeciwko sankcjom, które dotknęły prof. Nalaskowskiego, ale uczelnia w tej sprawie ma autonomię – oświadczył wicepremier,...

zobacz więcej

Poseł Smoliński zwrócił uwagę, że naukowiec z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu został ukarany za publikację felietonu w jednym z tygodników, co nie miało związku z jego pracą na uczelni.

– Uważam, że jest to złamanie ustawy o szkolnictwie wyższym. Nie ma podstaw do podejmowania takiej decyzji bez postępowania dyscyplinarnego. Zawieszenie prof. Nalaskowskiego jest absolutnie skandaliczne – ocenił polityk PiS.

Przedstawiciel PO-KO nie chciał, jak to ujął, sprawy „oceniać od strony prawnej”, ponieważ nie jest prawnikiem. – Jeśli to jest naginanie czy naciąganie prawa, to pan profesor nie powinien zostać zwolniony. Ja tego nie jestem w stanie stwierdzić – zastrzegł.

– Natomiast jest druga sprawa – pewnej klasy, formy wypowiedzi, wprowadzania do języka bardzo agresywnych określeń. Po obu stronach (sporu – red.) jest to bardzo złe. Profesor uniwersytetu nie może tak mówić – oświadczył Żyłka. Dodał, że podobnie ocenia ostre w formie wypowiedzi sympatyzującego z opozycją prof. Jana Hartmana z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kazimierz Smoliński wskazał, że przedstawiciele formacji, którą reprezentuje Tomasz Żyłka, nie stronią od wulgarnego języka. Podał przykład Klaudii Jachiry, autorki publikowanych w internecie filmów atakujących obóz rządzący.

Jachirę jako jedną z kilku kandydatek PO-KO spoza pierwszych miejsc na liście wyróżnił podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej jej lider, Grzegorz Schetyna.

źródło:
Zobacz więcej